473 •Vechten in gesloten orde komt, zooals het Duitsche voorschrift dit terecht zegt, tegenover den Europeeschen vijand alleen voor bij verrassingen en nachtgevechtenbij uitzondering zou het ook nog in het gewone gevecht kunnen voorkomen, als oprukkende reserves hand gemeen werden. Binnen het werkdadige infanterievuur is oplossing op een gelid noodzakelijk; aan dien eisch moet men zich wel onderwerpen, het gevechtsvoorschrift kan hem gerust stellen. Behalve om te vechten heeft de gesloten orde in het gevecht nog zeer veel, waarde als opstellingsvorm voor de afdeelingen, die achter de tirailleurs opgesteld, op een gegeven oogenblik niet of slechts zeer weinig van het vijandelijk vuur te lijden hebben. Als gevechtsvorm kan zij in het gewone gevecht alleen nog maar toegepast worden tegenover ongeoefende en minder goed bewapende tegenstanders, dus tegenover den Inlandschen vijand.) Geheel gesloten strijden wordt in Indië echter bijna altijd door het terrein belet; van daar dat het Indisch voorschrift de geopende veeht- wijze heeft ingevoerd die: eerstens toelaat gemakkelijk tot elk der beide andere vechtwijzen over te gaan, en tweedens de meeste voordeelen van die andere vechtwijzen in zich vereenigt. Gaat men nu definieeren dan zou men kunnen zeggen, dat bij de gesloten orde de afdeelingen (sectiën, groepen) op twee gelederen en op de afstanden en tusschenruimten van het exercitiereglement zijn opgesteld, dat bij de geopende orde de tweegelederenstelling nog behouden blijft, doch dat de afstanden en tusschenruimten grooter genomen worden, en dat bij de verspreide orde de afdeelingen niet alleen die grootere afstanden en tusschenruimten hebben, doch dat daarbij de manschappen bovendien op één gelid komen te staan. Met betrekking tot de gevallen waarin deze of die gevechtsvorm moet toegepast worden zou men dan kunnen zeggen, dat de ver spreide orde altijd wordt toegepast tegenover den Europeeschen vijand, dat tegenover den Inlandschen vijand als regel in de geopende orde wordt gevochten, en dat de gesloten vechtwijze alleen onder zeer gunstige omstandigheden toegepast worden kan, en toegepast worden moet bij alle verrassingen en nachtgevechten en tot het te keer gaan van vervolgingen met het blanke wapen, terwijl men bij onverhoed-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 488