481 aanval goed overwegen, maar heeft hij besloten om de onderneming te wagen, dan moet hij haar ook met energie doorzetten. Gunstige factoren voor het doen gelukken van den aanval zijn: disci pline bij den aanvaller, gebrek daaraan of aan oorlogsondervinding bij den vijand, slechte uitoefening van diens veiligheidsdienst, vriend schappelijke houding van de bevolking, zwakheid van een deel der vijandelijke stelling, nabijheid van den vijand, bedekt terrein om de voorbereidende maatregelen te verbergen. Ongunstige factoren zijndiscipline en voldoende sterkte van den vijand, gebrek aan discipline bij de eigen troepen, onbekendheid met het terrein en de vijandelijke stelling, alles wat de kans op verrassing kan benadeelen. De verkenning moet tot in de kleinste bijzonderheden afdalen; de geleiders van de troepen moeten den te volgen weg zelf gemaakt hebben en zich geoefend hebben in het marcheeren gedurende den nacht. De voornaamste punten der verkenning loopen over le de nadering tot de vijandelijke voorposten; hun richting en sterkte, 2e de wegen van de vijandelijke voorposten tot de stelling met de hindernissen en de stelling zelf, 3e de vergissingen die kunnen gemaakt worden in de marschrich- ting, de beste weg om de voorposten te vermijden of om te trek ken, en om zoo mogelijk te handelen beneden den wind. Donkere, storm- en regenachtige of mistige nachten zijn het gun stigst voor kleine, heldere nachten met veel wind van den kant van den vijand zijn het gunstigst voor groote ondernemingen. Het voorschrift wijdt dan enkele volzinnen aan het plan van aanval, hoe eenvoudiger hoe beter, en over de behandeling van gidsen, verder over de bevelen vóór de onderneming, ook wat betreft de uitrusting, voeding, de rusten, het woord enz. Die bevelen zijn wel waard om overdacht te wordenze behooren echter grootendeels te huis in de tactiek der marschen, die in den velddienst wordt gegeven. Het gevecht geschiedt uitsluitend met de bajonet; geladen of ge vuurd wordt alleen op bevel. Zoodra de aanval gelast wordt gaat

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 496