40 Grootere aanvankelijke snelheid, vermeerdering der juistheid van het wapen, gestrektheid van de kogelbaan, groot indringingsvermo- gen van het projectiel, gering gewicht van de munitie en ook vooral van het geweer-zelf, niet alleen met het oog op de handelbaarheid door onze grootendeels niet sterke soldaten, maar ook tot beperking van de voortdurende belasting op marsch van al onze infanteristen zietdaar eischen, die evenveel verbeteringen zullen zijn onder alle omstandigheden. Goed beschouwd zal het verschil in de te stellen eischen slechts kunnen loopen over enkele punten, waaronder in de eerste plaats genoemd dienen te worden: de inrichting van het geweer als stoot- wapen en de vraag, of het geweer al of niet als enkellader moet kunnen worden gebruikt. Dat bij de inrichting van het stootwapen volledig rekenschap moet worden gehouden met onze dagelijksche taak tegenover Inlandsche vijanden, schijnt in ons leger algemeen erkend te worden. Eu terecht! Maar dit is ook evenzeer en om dezelfde redenen noodzakelijk bij de beoordeeling der vraag, of ons wapen al of niet als enkellader moet zijn ingericht. Is nu bij den strijd tegen Inlandsche vijanden een wapen noodig, dat opzettelijk is ingericht, om doorloopend de grootst mogelijke vuursnelheid toe te laten? De oorzaken, die in de Europeesche legers geleid hebben tot het streven naar groote vermeerdering der vuursnelheid, gelden voor ons niet. Vergelijkingeu met' de gevechtstoestanden, waarop die legers zich moeten voorbereiden, gaan mank. Een navolgen of napraten van de eischen, die daar gesteld worden grootendeels als het resultaat van theoretische bespiegelingen heeft voor ons geen waarde. De quaestie wordt beheerscht door de bewapening en de veeht- wijze van den vijandzoo goed als deze factoren hemelsbreed uit- eenloopen, evenzeer verschillen ook de te stellen eischen. Zelfs hebben wij in dit opzicht een belangrijken voorsprong op de Europeesche legers. Waar ginds gestreefd moet worden naar het evenaren, zoo mogelijk het overtreffen van den vermoedelijken tegen stander in tactiek en bewapening, staat onze Inlandsche vijand in

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 49