496 Men ziet, dat van de bij tarief 15 sub f. toegestane vervanging van bruine boonen door groene erwten in de schaftorde voor een deel gebruik wordt gemaakt, en wel 's woensdags voor de bereiding van de, bij de meerderheid der soldaten zoo geliefkoosde erwtensoep. In den regel wordt, behalve deze middagspijs, nog wat rijst met sambal gegeven, meer bepaaldelijk ten behoeve van hen, die geen smaak vinden in erwtensoep, zooals met Franschen en Belgen veelal het geval is. De Hollander of Duitscher, die zijne portie erwtensoep van ongeveer 900 gram geheel verorbert, zal gewoonlijk de rijst wel versmaden. Hetzelfde geldt van het maal, waarbij bruine boonen gegeven worden. Wij zullen met een en ander aanstonds rekening houden. Op de andere dagen wordt de soep voor het middagmaal bereid van het van landswege verstrekte rundvleesch, met toevoeging van wat rijst en soepgroenten. De soldaat schijnt van deze spijs noode afstand te doen; het wil ons anders voorkomen, dat het rundvleesch, zijnde van het beste, wat de slacht oplevert, van tijd tot tijd eene betere bestemming verdient, dan zonder genade te worden uitgekookt. Het australisch vleesch, oorspronkelijk alleen deel uitmakende van de voeding op marsch en te velde, is sedert de jongste wijziging der tarieven ook onder de voeding in garnizoen opgenomen, met het tweeledige doel om den soldaat aan de consumptie daarvan te ge wennen en tegelijk tot eene geleidelijke opruiming te geraken van den in de magazijnen opgeslagen voorraad. Omtrent den gang van het onderzoek diene het volgende. Om redenen van praktischen aard kozen wij voor het onderzoek het voedsel van de Europeesche manschappen van het 9e Bataillon (le en 4e compagnie) en van het Subsistentenkader. Aan den commandant van het 9e Bataillon, toenmaals majoor de Bruijn, zijn wij den grootsten dank schuldig voor de bereidwilligheid, waarmede ZHEdG-. ons bij de verstrekking van het voor het onder zoek benoodigde en de verschaffing van de ter zake gewenschte inlichtingen in allen deele te hulp kwam. Ook den commandant van het Subsistentenkader, kapitein de Vries Hofman, betuigen wij bij deze onze erkentelijkheid voor zijne welwillende medewerking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 511