497 Het eerst onderwierpen wij het voedsel van de le compagnie van het 9e Bataillon aan een onderzoek. Wij onderzochten telkens het rantsoen van een etmaal in zijn geheel, waartoe de toebereide spijzen van de drie maaltijden bijeen gevoegd werden. Wij hebben noch de ingrediënten in natura onder zocht (met uitzondering van de rijst en het brood), noch de ver schillende maaltijden afzonderlijk, zooals van belang zou geweest zijn, wanneer het onderzoek was geschied ten behoeve eener rationeele inrichting der voedingstarievén. Het eenige, wat wij buiten de vast stelling van het dagelijksch rantsoen, met betrekking tot het gehalte aan hoofdvoedingsstoffen, nog afzonderlijk hebben nagegaan, is de verhouding van de hoeveelheid stikstof in het dierlijk voedsel tot de gezamenlijke hoeveelheid stikstof. Ten einde het geheele rantsoen zoo versch mogelijk te hebben, vereenigden wij het ontbijt en het middagmaal niet met het avond maal van denzelfden, maar met dat van den voorgaanden dag. Het middagmaal, dat ten 10 uur genuttigd wordt, ontvingen wij reeds om 9 uur. Dan kon dus onmiddellijk met het onderzoek worden aan gevangen. Nadat de verschillende gerechten gewogen waren, werden do vaste dierlijke spijzen bijeen verzameld, en evenzoo afzonderlijk de overige spijzen met uitzondering van het brood en de rijst. De beide laatste voedingsmiddelen waren te voren op hunne samenstelling onder zocht, zoodat hier met weging kon worden volstaan. Yan de ge kookte rijst moest bovendien het watergehalte bepaald worden, om haar gewicht tot dat van rauwe rijst te kunnen herleiden. In den regel wordt het gewicht van de rijst door de koking ongeveer verdubbeld. De rauwe witte rijst van den gouvernements-leverancier bevatte 12.73 °/o water en 1.132 °/0 stikstof. Het vet-en aschgehalte wer den niet afzonderlijk bepaald; aangezien zij zoo gering zijn, dat zij op de eindcijfers van ons onderzoek niet noemenswaard influenceeren, konden veilig de gemiddelde cijfers van König worden aangenomen, n.l. 0.88 0/o voor vet en 0.51 °/0 voor de aschbestanddeelen. Het brood van deü gouvernements-leverancier bevatte gemiddeld 31.7 °/0 water, 1.37 °/0 stikstof, 0.87 °/0 aschbestanddeelen. Het

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 512