498 vetgehalte werd weder niet afzonderlijk bepaaldhet kon zonder fout van beteekenis gesteld worden op 0.46 °/Qhet door König aangegeven gemiddelde. De overige spijzen werden, zooals reeds gezegd, in twee partijen ver deeld, het dierlijke voedsel bijeen en evenzoo afzonderlijk het plantaar dige voedsel. Eene volkomen scheiding tusschen beide was echter iiiet mogelijk. Immers de opgeloste extractiefstoffen van het vleescb uit de soep enz. konden niet van het plantaardige voedsel worden afgezonderd. De bepaling van het N in het dierlijke voedsel is daardoor te laag uitgevallen; het verschil is echter zoo gering, dat daardoor aan de praktische waarde der bepaling geen afbreuk wordt gedaan. Het dierlijke voedsel (vleesch, eieren, kaas enz.) werd na de weging fijngehakt en daarvan terstond eene bepaalde gewichtshoeveelheid (5 grm.) genomen voor de H-bepaling. Een ander afgewogen ge deelte werd op het waterbad gedroogd en daarna fijngemalen. Hier van werd zooveel genomen, als overeenkwam met 1/10 van de oorspronkelijke hoeveelheid, en innig vermengd met een gelijk gedeelte van het evenzoo ingedampte en fijngemalen plantaardige voedsel. Aldus verkregen wij 1/l0 rantsoen in een voor verder onderzoek geschikten vorm. Hiervan werden hoeveelheden afgewogen voor: le. de bepaling van de droge stof, afgeleid uit het water verlies bij 115° C. in de droogstof. 2e. de N-bepaling volgens Kjeldahl. 3°. de vetbepaling met behulp van het apparaat van Soxhlet. 4e. de aschbepaliug, afgeleid uit het gewichtsverlies bij gloeiing in een platinakroes. De koolhydraten werden niet direkt bepaald, maar als zoodanig in rekening gebracht het restant van het watervrije voedsel na aftrek van het eiwit, het vet en de aschbestanddeelen. De hoeveelheid eiwit werd gevonden door vermenigvuldiging van het quantum N met den factor 6.25. De onnauwkeurigheden aan deze gebruikelijke wijze van bepaling der hoofd voedingsstoffen verbonden, behoeven wij niet te releveeren; zij zijn den deskundigen lezer genoegzaam bekend, die echter tevens weet, dat zij in casu niet veel gewicht in de schaal leggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 513