507 De vlotten ponten en de drijvende ondersteuningen voor de brug gen worden samengesteld uit drijvers. Zulk een drijver, waarvan de constructie moge blijken uit bijgaande figuur, bestaat uit 2 groe pen, elk van 10 blikken, die tusschen 6 regels zijn geklemd; van de regels steken er 2 aan weerszijden 50 cM. buiten de blikken uit en kunnen als handvat dienen. Tusschen de beide groepen van blikken blijft eene ruimte van 1 M. h 1.2 M.; op de zich daar bevindende stukken van de boven regels kunnen brugliggers worden bevestigd, iets wat boven de blik ken zelf door de aldaar uitstekende randen en ooren minder ge makkelijk is. De regels moeten onderling door dwars- en kruisverbindingen zoo stevig mogelijk verbonden worden, terwijl het verschuiven van onder en bovenregels nog moet worden voorkomen door het aanbrengen van dwarsstukkenbij het maken der verbindingen mag niet op de handvatten van de blikken worden gerekend, daar deze licht afscheu ren of vervormd worden. Zoo het mogelijk is, worden de naast elkaar liggende blikken in verschillende rijen aan elkaar gesoldeerd en wordt zoodoende voorko men dat de rijen vooral in stroomend water langs elkander schuiven. Elke drijver, met regelwerk van bamboe, heeft een drijf vermogen van 320 KG. en weegt 40 KG., zoodat hij een tweemans vracht vormt. De bovenomschreven drijvers kunnen in de eerste plaats dienen voor de samenstelling van vlotbruggenmet het oog op deD eisch, dien men met betrekking tot de steunpunten aan verschillende soor ten van bruggen stelt, blijft het gebruik van de drijvers beperkt tot loopbruggenin hoofdzaak voor Infanterie, misschien ook voor Cava lerie. Het aantal drijvers dat voor elk steunpunt noodig is, hangt af van het gewicht van de op te brengen liggers en het bruggedek en de belasting die de overtrekkende colonne op de brug brengt. Daar nu het gewicht van liggers en dek voor een loopbrug voor Infanterie per meter bruglengte 10 KG. bedraagt, zoo is het duidelijk dat men voor eene dergelijke brug met een drijver per steunpunt kan volstaan, indien die drijvers 4 M. (midden op midden) uit elkaar worden gelegd en men niet te streng vasthoudt aan den

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 522