43 zij en aan do andere zijde de beweegbaarheid onzer troepen niet méér worde belemmerd, dan onvermijdelijk is. Het is verder in het algemeen waar, dat, hoe sneller een troep vuurt, des te grooter ook de opwinding wordt, die de manschappen meer uit de hand van den aanvoerder brengt, hun zenuwen sterker doet werken en hierdoor ook belangrijk afbreuk doet aan de uitwerking van het vuur. Lijdt nu ook bij de oorlogvoering in Europa de juistheid van het vuur onder de opvoering der snelheid, daar zijn de nadeelen niet zoo groot als bij onze gevechten. Want wat ginds niet de tot doel gekozen vijandelijke tirailleurlinie treft, kan nog evenveel nut stichten door aan de soutiens en reserves verliezen toe te brengen. Onze Inlandsche vijand is echter bijna zonder uitzondering opgesteld in één dunne linietreffen onze schutters niet juist die eukele linie, waarop zij aanleggen, dan blijft hun vuur zonder uitwerking. Dit is een der redenen, om in het bijzonder in onze oorlogvoering groote waarde te hechten aan de juistheid van het vuur. En daartoe wordt een mate van bedaardheid van onze schutters geëischt, die bij een zeer groote snelheid van het vuur niet is te bewaren. Naarmate het vuur minder uitwerking heeft, stijgt ook het moreel van den vijand, want een zeer snel maar minder schadelijk vuur maakt minder indruk dan een kleiner aantal, beter treffende schoten. Het moreele overwicht der eigen troepen daalt daarentegen, naarge- lang zij, door sneller te vuren, hun kalmte, overleg, opmerkzaamheid op het commando en lust tot voorwaarts gaan verliezen. Ook in Europa is men niet blind gebleven voor de nadeelen, ver- bondon aan groote opvoering der vuursnelheid, al golden zij daar niet alle in dezellde mate als bij ons. In meerdere legers is men dau ook niet overgegaan tot de invoering van een geweer, dat uitsluitend als meerlader te gebruiken is. Eu waar men dit wèl deed, waar men dus van het gebruik als enkellader geheel afstand heeft gedaan, daar meende men de nadeelen van de hooge opvoering der vuursnel heid wel in den koop te moeten nemen, omdat het overwicht in vuurwerking een onafwijsbare eisch geacht werd, om de overwinning te kunnen bevechten. Het Indische leger echter kan bij de vervulling zijner voornaamste

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 52