513 - Aan de beenen, droog als glas, zag men pezen, banden en beenuit steeksels overal scherp geteekend liggen, van verwijding of uitzetting van gewrichtsbeurzen en peesscheeden geen spoorde beharing was fijn en kort, het hoofd klein met een recht profiel en. zeer droog* Dit dier was daarbij volgzaam en gewillig. Den juisten leeftijd weet ik niet meer, maar door ouderdom waren de snijtanden defect, onre gelmatig en stonden geheel horizontaal, de arcade was verdwenen. Het dier was wellicht toen het werd aangekocht al niet jong meer. In ieder geval had het, wat betreft gepresteerde diensten, zijn partij zeer behoorlijk meêgeblazen en dat niettemin zijn beenen nog zoo gaaf waren, pleit waarlijk wel vóór het gehalte. Maar nu ook de herkomst. Het vaderland van het Orientalische paard en van zeldzaam mooie ezels; een paardenland bij uitnemendheid, immers al die streken, Perzië, Syrië, Klein-Azië, Arabië, kenmerken zich door krachtige voeding en goede verzorging van het paard, zij het ook dat men er zware diensten van vordert. Maar zóó maakt men ook voortreffelijke gebruiksdierendoor krachtige, intensieve voeding naast het eischen van veel arbeid. De ervaring moet vroeger geleerd hebben dat de Syrische muildieren niet genoeg konden dragen. Nu, wanneer dat werkelijk zoo is en indien dat door de genomen proeven voldingend bewezen werd, dan bestonden er zeker termen om trots al hun goede eigenschappen naar anderen om te zien welke, in dit opzicht althans, hun meerderen zijn. Het is echter jammer, want ook de meerdere handelbaarheid is waarlijk geen gering voordeel en het bevreemdt toch ook, immers even groot zijnde hebben de Syrische hun energieke weefselbouw, hun bloed machtig in hun voordeel en vergelijkt men ze met de grootere Chineesche dan houde men wel in het oog dat vermeerdering van het eigen lichaamsgewicht, zoodra men er de sawah mede betreedt, een groote schaduwzijde vormt. Eindelijk is van krijgspaarden van alle rassen voldingend bewezen dat de kleineren ook de beteren zijn. Ver moedelijk echter zal het geldelijke ook nog wel een punt van overwe ging hebben uitgemaakt bij het definitief verkiezen der Chineezen, want ze zijn, tegenwoordig althans, niet duur en de prijs van aankoop in het land van herkomst nog buiten beschouwing latende, moet de zooveel langere zeereis noodwendig, om verschillende redenen, veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 530