515 Nemen wij nu den voet op, ten einde in de eerste plaats de achterste helft der verzenwanden te beschouwen, dan constateeren wij dat deze aanzienlijk lager zijn dan bij den ezel. Deze laatste toch heeft als regel bokhoeven, wat men van het muildier volstrekt niet kan zeggen. Meer verschil nog met den ezelhoef zien wij aan de zoolvlakte. De straal is ook wel lang en smal maar in zijn achterste deelen, de schenkels, en vooral ter plaatse van den overgang dezer in de ballen, ontwikkelt hij zich plotseling sterk wat men noch bij het paard noch bij den ezel ziet. (1) Zeer eigenaardig is de bouw van de zool. Aan den buitenrand, vooral in den toon, ligt de hoornzooi over een aanzienlijke breedte in hetzelfde vlak met den draagrand zooals wij het, maar dan over de geheele zooivlakte, bij plathoeven zien. Toch lijkt, ook wat de zool betreft, de muildierhoef allerminst daarop. Want aan den binnenrand van dit deel der zool 't welk met den draagrand in één vlak ligt, valt de zool steil naar de diepte af, zoodat de zijde- lingsche straalgroeven ver beneden het niveau van den draagrand liggen en bovendien is het horizontale deel niet gelijk de zool bij den plathoef zwak eu gevoelig maar integendeel zeer sterk. Deze laatste eigenaardigheid leert men vooral constateeren bij het behandelen van eenigszins uitgebreiden straalkanker, welk gebrek veel bij muil dieren voorkomt. Ik behandelde er althans tijdens mijn kortstondig verblijf bij muildierbatterijen reeds drie (drie dieren waarvan één met straalkanker aan vier hoeven), wat op een sterkte van één batterij zeer veel is. Nu kon dit toeval zijn, maar ik weet ook van collega's die herhaaldelijk muildieren met straalkanker behandelden. Daarentegen zag ik in Nederland gedurende negen dienstjaren en bij een steeds veel grootere sterkte aan paarden slechts twee gevallen van straalkanker en in Indië bij paarden nog geen enkel. (1) Men neme zoo men een en ander mocht willen controleeren niet één muil dierbeen op en zegge dan bij geringe afwijking van hetgeen hier geschreven is, dat het niet zoo isZoo iets gebeurt vaak bij beoordeeling van al wat tot dieren behoort, maar is onjuist en subjectief. Menschen endieren worden niet volgens een standmodel vervaardigd. De beschrijving van den muildierhoef welke ik hier gaf past voor de overgroote meerderheid der dieren en voorts ook bepaaldelijk voor die welker hoeven niet ziekelijk veranderd zijn door langdurig beslag. Zulke laatsten (klemhoeven) lijken in vrij wel alle opzichten op den ezelhoef.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 532