517 Ten einde bezoedeling der stalplanken te voorkomen en gevolgelijk erge verontreiniging der muildieren die zich zoo gaarne rollen, waren de ingesmeerde deelen dan te bedekken met een hand zaagsel in den vorm van de goedkoope sublimaathoutwol. Het staat mij niet meer duidelijk voor den geest of de muildieren der bergbatterij te Salatiga, die weinig of niet in de sawah komen, minder murwheid van den hoornwand vertoonen dan die te Soerabaja en vooral te Atjeh; echter herinner ik mij zeer goed dat, in aanmerking geno men het gebruik op de bergpaden en de zeer slechte wegen (ook groote wegen) in de residentie Semarang, het ondoenlijk was, daar het meerendeel onbeslagen te gebruiken. Wat den romp aangaat, bij beschouwing van wat wij in de laatste jaren kregen, blijkt wel dat de consul die ze koopt geen specialiteit is in het exterieur. Vermakelijk is soms, vooral bij de laatste bezendingen, de rug zonder eind, door een aanzienlijke verdieping gescheiden van een kort, lessenaarvormig kruisje. Bij de beschou wing van zulke dieren krijg ik steeds den indruk dat een kind ze iu elkaar heeft gezet en zich vergist heeft door uit een rommel ruggen, lenden, kruisen enz., er aaneen te voegen die niet bij elkaar behoorden. Maar de aankoop door den consul is zeker goedkoop en laat ons erkennen dat de resultaten der commissie, bestaande uit twee artilleristen, die naar China werd gezonden, niet van dien aard waren om de Regeering aan te moedigen dat nog eens te doen. Een paardenarts in die commissie achtte men onnoodig. Voor de muildieren, aan te koopen in 1888, werd de volgende instructie gegeven. le. De aan te koopen muildieren moeten zijn ruinen en afkomstig uit Hoord-China. 2e. Hun leeftijd mag niet minder dan 6 en niet meer dan 7 jaar bedragen. 3e. Hun hoogte mag niet minder dan 1.42 en niet meer dan 1.46 M. bedragen; deze hoogte wordt gemeten door het muildier op een gelijken grond te stellen en dan de hoogte te zoeken van den hoogsten schoftwervel boven den grond. 4e. De muildieren moeten zijn zonder zichtbare gebrekenvan evenredigen lichaamsbouw, vrije en gelijkmatige gangen en van een goed temperament. Deel I, 1894. 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 534