46 keer, gelukkig slechts zelden en dan veelal bij terugtrekkende be wegingen, werden de gewone rollen omgekeerd en onze troepen ge dwongen, zich te bepalen tot den afweer, terwijl de vijand niet alleen door vuur, maar ook door krachtige aanvallen trachtte, onze afdee- lingen overhoop te werpen. En meermalen hebben onze manschap pen ook de verdediging te voeren, wanneer de vijand onze posten of bivaks, veelal verrassend, aanvalt. Deze opsomming geefr, zonder op volledigheid aanspraak te maken, een beeld van de groote verscheidenheid der gevechtstoestanden in onze oorlogvoering en ook daarmede moet rekening gehouden worden bij de beslissing omtrent de meerdere of mindere doelmatigheid der bewapening. Onder al de uiteenloopende omstandigheden, waaronder onze in fanterie den strijd heeft te voeren, komen er meerdere voor, waarin een vuursnelheid, grooter dan met den enkellader kan bereikt wor den, gewenscht is. In die gevallen stelt dus aanwending van het repeteermechanisme ook grootere resultaten voor ons in uitzicht. De aanval van drommen b.v. zou, als de vijand een zekeren af stand te doorloopen heeft, met groot verlies voor den tegenstander en zonder verliezen aan onze zijde, uitsluitend door vuur zijn af te slaan. Veel, zoo niet alles hangt hierbij af van den tijd, dien 's vijands optreden ons nog overlaat. Is hij door het terrein of andere om standigheden genoodzaakt, zich reeds op eenigen afstand te yertoonen, dan vermeerdert de kans, dat een krachtig vuur voldoende is, om hem met bebloeden kop te doen afdeinzen. Ook kunnen zich gevallen voordoen, waarin de formatie of de toestand onzer eigen troepen dwingen, den vijand op de plaats af te wachten, of waarin het terrein ons daartoe noodzaakt, al belet het den Inlandschen vijand niet, tot ons door te dringen. Onder zulke omstandigheden kan een krachtig vuur hem meermalen beletten, met ons handgemeen te worden. En bij de verdediging onzer bivaks of versterkingen tegen een vijand, die door een overrompeling of een stormenderhandschen aanval tracht binnen te dringen, zal een vermeerdering der vuursnelheid ons zeer te stade komen. Enkele malen kan daarbij een uitval met vrucht worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 55