BÖEKBEOORDEELING. Het theoretisch onderricht van den recruut hij de infanterie in vragen en antwoordendoor P. J. Brandenburg. Een werkje waaraan wel behoefte bestaat, doch waarvoor de vorm in vragen en antivoorden''' minder geschikt voorkomt. Het is toch te vreezen dat juist die vragen en antwoorden het kader, dat toch reeds liever vraagt dan vertelt, in dat gebrek zal stijven ondanks de raadgeving in het voorbericht om uit vraag en antwoord stof te putten voor het verhaal. Niet alle vragen zijn daarbij even practisch; zoo b. v. de vraag naar de staten die in de chambreé moeten hangen en het antwoord van den recruut dat er o. m. ook een afschrift van art. 12 R. G. dienst en een uittreksel van A. O. N°. 52 van 1871 moeten aanwezig zijn, zoo ook b. v. de vraag en het antwoord naar de inrichting van richt-en schietbok. Het nut van het gegevene over het uiteennemen en ineenzetten van het geweer, over het onderhoud van wapens en leergoed, over het richten en af trekken met behulp van den richtbok en over het laden, aanleggen en aftrekken in de verschillende houdingen, komt zeer twijfelachtig voor,daar die zaken den recruut zeer zeker practisch kunnen en moeten geleerd worden. Naast het hoofdstuk over de uniformen van het leger zoude een der gelijk over de uniformen der marine zeer gced op zijn plaats zijn. Voor het kader wordt het overzicht over hetgeen met den recruut bij de theorieën behandeld moet worden, wel gemakkelijk gemaakt, doch ook in die richting zou het werkje ongetwijfeld zeer in waarde stijgen, als eenvoudig puntsgewijze was opgegeven waaraan de onderwijzer bij het behandelen van elk onderwerp denken moet. Als de schrijver dan ook bij een herdruk afstand zal willen doen van den gekozen vorm „in vragen en antwoorden" en het geheel meer het karakter zal willen geven van een „leidraad bij het theoretisch onder richt der recruten", zal hij daarmede het kader stellig aan zich verplichten. J. Bz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 568