- 47 toegepast, maar dikwijls zullen wij on3 eenvoudig tot den afweer moeten bepalen. Een zeer krachtige vuurwerking zal dan groote voordeelen verschaffen aan onze eigen troepen, die b.v. achter een palissadeering of hindernis opgesteld, den aanloop des vijands moeten breken en hem, door het toebrengen van groote verliezen, een heil- zamen schrik moeten inboezemen voor dergelijke, ook voor ons gevaarlijke ondernemingen. Tegenover al dergelijke gevallen, waarin wij nut kunnen trekken uit een groote vuursnelheid, staan er andere, waarin dit niet het geval is. Bespringt de vijand ons uit een hinderlaag in onze onmiddellijke nabijheid, dan kan ons vuur, al werd het ook met groote snelheid en juistheid afgegeven, hem veelal niet beletten, handgemeen te worden en dan moet de bajonet beslissen. Onder zulke omstandigheden kan een flink uitgevoerde bajonetaanval aan onze troepen dikwijls de zege verschaffen. Bij nachtelijke ondernemingen en gevechten is de waarde van het vuur voor ons zeer gering en moet men dikwijls uitsluitend het woord laten aan het stootwapen. Het is dan ook zeker van groot belang, bij onze soldaten het bewustzijn aan te kweeken, dat de bajonet een zeer krachtig wapen is in de hand van den man, die weet wat hij wil en durft wat mogelijk is. Evenals Fandio, ken ik aan het vertrouwen op de bajonet een groote moreele waarde toe, ook tot opwekking van den offensieven geest, die in ons leger haast niet te hoog kan worden aangeslagen. Bij het doordringen in 's vijands stelling zal de bajonet veelal het laatste werk moeten doen. Maai', zonder aan de waardeering der moreele factoren in het minst te willen te kort doen, want ook ik acht die in de eerste plaats voor ons van belang, behoort men toch ook een open oog te houden voor de groote voordeelen, die een verhoogde vuursnelheid in veel gevallen kan verschaffen, gevallen die zich voornamelijk voordoen, wanneer in onze oorlogvoering het offensief tijdelijk voor het de fensief moet worden verwisseld. Zou men in zulke gevallen, waarvan ik er eenige schetste, niet liever trachten, door een groote vuursnelheid den vijand het doordringen tot aan onze troepen te beletten, in plaats van hem als het ware op de punt der

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 56