48 bajonet af te wachten Kan bet in dergelijke omstandigheden dikwijls niet beter zijn, door een krachtig magazijnsvuur er naar te streven, 's vijands aanval met groot verlies af te wijzen, dan hem met de bajonet tegemoet te gaan? Want men houde in het oog, dat het handgemeen ons steeds betrekkelijk veel offers kost, die wij door een doeltreffend gebruik van een voor onze oorlogvoering passend vuurwapen in een aantal gevallen zullen kunnen voorkomen. Daarbij komt nog meer. Ook ik ben van meening, dat de ontwikkeling van het individu in ons leger een zeer belangrijke, wellicht de belangrijkste factor is, waarmede men bij de opleiding rekening moet houden. Om den soldaat te vormen tot, een „man" in den volsten zin des woords, behoort het streven gericht te zijn op de ontwikkeling van zijn kracht en oordeel, vooral ook van zijn zelfvertrouwen en moed. Alle man nelijke „sport" heeft dan ook bij onze opleiding hooge waarde en daaronder mogen doelmatige schietoefeningen en het bajonetsehermen wel de eerste plaatsen innemen, omdat zij bij den infanterist zoowel de gewenschte mannelijke eigenschappen, als vertrouwen op zijn inder daad geducht wapen kunnen aankweeken. Maar, al streeft men nu door dit alles in de toekomst ook naar verhooging van de waarde van het individu, steeds moeten wij toch voor oogen houden, dat nimmer, bij welk stelsel van opleiding ook, de zoo gewenschte hoogte geheel en al zal worden bereikt. Het peil van den troep zal steeds een gemiddelde zijn. Hoe hooger dit gemiddelde door een, voor onze oorlogvoering pas sende opleiding kan worden opgevoerd, des te beter. Maar, om zich voor teleurstellingen te vrijwaren, moet men nimmer uit het oog verliezen, dat ook in de toekomst onze expeditiën en gevechten zul len worden doorgevoerd, niet met den élite-troep dien wij zouden willenmaar met de menschen zooals wij die naar onze beste krachten gemiddeld zullen gevormd hebben. En daarom behoort men ook zijn bewapening te baseeren op het bereikbaar gemiddelde, niet op het hoogste peil, waarnaar het streven gericht is. In tal van gevallen nu, waarin een élite-troep zijn taak het best zou vervullen door weinig of in het, geheel niet te vuren, maar door

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 57