49 besluitvaardig den vijand te lijf te gaan men denke b.v. aan de wijze van optreden onzer maréchausseés in Groot-Atjeh zou meermalen onze gewone infanterie den krachtigen steun van een snelvurend wapen met voordeel aanvaarden. Alles samengenomen, kan er dus verschil van gevoelen bestaan over de vraag, hoe in een bepaald geval aan een aanval van den Iulandschen vijand het best het hoofd is te bieden. Veel, zoo niet alles, zal daarbij afhangen van het karakter en doorzicht van den aanvoerder, het onderling vertrouwen tusschen hem en zijn soldaten, het moreel en de oorlogservaring van zijn troep. Maar het komt mij voor, niet aan twijfel onderhevig te zijn, dat onze infanterie belangrijk gebaat zal zijn met een wapen, waarmede zij in elk dier gevallen, zoo dit mogelijk en nuttig is, een krachtig magazijnsvuur zou kunnen afgeven. Nu eens kan zulk een magazijnsvuur den aanval, met groot verlies voor den vijand, geheel afslaan. Dan weder kan het althans het gevaarlijk karakter van den aanval grootendeels breken. De hoo- gere waarde, die zulk een wapen voor den soldaat heeft, zal niet nalaten, zijn moreel te schragen. En zelfs in de gevallen, waarin een aanvoerder terecht zou afzien van die grootere vuurwerking en de voorkeur geeft aan de bajonet, kan het hem niet schaden, dat het wapen ook een andere strijdwijze zou hebben toegelaten. De bewapening met een meerlader biedt dus aan onze infanterie in tweeërlei richting voordeelen aan: in bepaalde gevallen zal dat wapen op directe wijze een krachtig strijdmiddel zijn; in elk geval zal een zoodanige bewapening een niet te versmaden voorzorg wezen, om op alle omstandigheden voorbereid te blijven. Op den voorgrond van dit betoog neb ik gesteld, wat m.i. de hoofdzaak is, n.l. dat ons geweer ons in staat moet stellen, in den regel een bedaard vuur af te geven en dit zoolang mogelijk in de hand te houden. Deze overweging acht ik beslissend en daaraan wordt alleen voldaan door een wapen, dat ook als enkellader ingericht is en waarvan dus het gevuld magazijn tijdelijk is af te sluiten. Zulk een geweer biedt nu echter ook juist de meeste voordeelen Dl. I, 1894. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 58