50 aan in die gevallen, waarin de grootste vuursnelheid voor ons gewensoht zou zijn. Want in al dergelijke gevallen zal dan de soldaat die oogenblikken van grootere spanning intreden met een geheel gevuld magazijn, wat niet plaats heeft, als zijn wapen uitsluitend voor het gebruik als meerlader is ingericht, zooals het proefgeweer van 6.5 mM, Bij dit laatste stelsel toch maakt de man bij voortduring gebruik van zijn magazijn, zoodat zich hierin, op oogenblikken waarin plotseling de grootste vuursnelheid moet worden aangewend, slechts een voorat' niet te bepalen aantal patronen 1 tot 5 zal bevinden. Dit aantal zal bovendien bij de verschillende schutters eener af- deeling dikwijls uiteenloopen. Gedurende het nu volgend tijdperk van grootere spanning, waarin men magazijnsvuur wenscht af te geven, is het m.i. stellig te vreezen, dat van de schutters, die het eerst de enkele patronen, die nog in hun magazijn waren,, verschoten hebben, een deel niets bemerken zal van het ledig raken van dit magazijn. Men stelle zich den toe.stand van dadelijk gevaar, de opwinding van den man, het geraas van het snel afgegeven vuur, den opdringenden of aanstormenden, vijand voor en vrage zich dan af, of er eenigo waarheid gelegen is in de stelling: „de soldaat zal steeds nauwkeurig tellen, hoeveel patronen hij „verschoten heeft van de vijf, die hij aanvankelijk in het magazijn „had, en dus precies weten, wanneer dit ledig is.'" Dat men het onhoudbare hiervan begint in te zien, moge blijken uit het feit, dat aan het nieuwe Spnansche geweer M/92 een inrichting is aangebracht, die den man belet den grendel te sluiten, zoodra het magazijn lediggeschoten is, opdat hij althans op werktuigelijke wijze gedwongen worde, op te merken, dat hij slechts schijnbewegingen uitvoert. Als zulk een inrichting ook te velde voldoet, is zij een verbetering, die waarlijk niet overbodig is ook bij ons proefgeweer. Want hoewel bij dit stelsel het ledig zijn van het magazijn wordt aangekondigd door het uitvallen van den patroonhouder, zou het toch zeker niet mensch- kundig zijn, er op te vertrouwen, dat de soldaat in het gevecht iets bemerkt van het op den bodem sawah, gras, struikgewas vallen

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 59