51 van dit nietige stukje metaal van 10 grammen. Reeds bij vredesoefe- ningen gaat dit onbemerkt voorbij. Dan nog blijft in ieder geval het nadeel bestaan, dat de soldaat slechts met een gedeeltelijk gevuld magazijn de voorbijgaande gevechts toestanden van grootere spanning ingaat. Wel kan men bij de geweren van het Manulicher-stelsel, waartoe ons proefgeweer behoort en waarbij de patroonhouder bij de lading mèt de patronen in het magazijn blijft, den gedeeltelijk lediggeschoten houder gemakkelijk en snel uitnemen en door een nieuwen vervangen, zoodat het magazijn dan weer geheel gevuld is. Maar dit middel, in Europa uitvoerbaar, zou niet practisch zijn onder de geheel verschillende omstandigheden, waaronder men in Indië heeft op te treden. In Europa staat op den voorgrondeen ruim gebruik van de groofe vuursnelheid, die het wapen toelaat; een vrij regelmatig verloop van het infanterie-gevecht, waarbij zoowel de verdediger als de aanvaller in den regel de kritieke momenten, die men liefst met gevuld magazijn zou tegemoet gaan, kunnen voorzien. De gevallen, waarin men den gedeeltelijk ledigen houder door een nieuwen gevulden zou willen vervangen, zullen daar uitzonderingen zijn. In Indië daarentegen: in den regel een bedaard afgegeven vuur, nu eens door deze, dan weder door die kleine afdeeling, wellicht en kele salvo's of schoten over het algemeen zonder regelmaat, naarmate zich doelen vertoonen; maar daarbij op elk oogenblik de noodzakelijk heid, om aan plotselinge handelingen des vijands weerstand te kunnen bieden. Wanneer zou dus in onze gevechten het oogenblik aanbreken, om de ten deele lediggeschoten houders door nieuwe te vervangen? Eigenlijk telkensna ieder kortstondig vuur van een afdeeling of zelfs van een deel daarvan. Het zou hiermede gaan als met het opplanten der bajonet. Ook dit is in Europa uitzondering en men kan in het algemeen de oogen- blikken voorzien, waarin men die uitzondering moet toepassen. Bij ons daarentegen is het een vaste regel, noodzakelijk om op alle gebeur tenissen voorbereid te zijn. Dezelfde redenen zouden gelden ten aan zien van het op nieuw vullen der gedeeltelijk ledige magazijnen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 60