52 "VYat. dus in Europa een zeldzaamheid zal zijn en daarom practisch uitvoerbaar is te achten, zou dit in Indië niet zijn. En wanneer men het bij ons al tot stelsel wilde verheffen, dan zou het ontaarden in een misbruik, dat ons zou dwingen, de munitie-uitrusting van den man belangrijk op te voeren, om althans een bepaald percent daar van met zekerheid te kunnen benutten. Hoeveel gedeeltelijk ledig- geschoten houders zouden in het gevecht wel eerder den weg naar den bodem dan dien naar de patroontasch vinden? Dan zou het te verkiezen zijn, aan de gebeurlijkheden het hoofd te bieden met het kleiner of grooter aantal patronen, dat de man toevallig nog in zijn magazijn heeft op het oogenblik, waarop men plotseling de grootste vuursnelheid zou willen aanwenden. Maar dan is het toch beter ook met het oog op het vertrouwen van den troep ak het wapen er op ingericht is, voor zulke mo menten steeds een geheel gevuld magazijn beschikbaar te hebben. Wel wordt als nadeel aangevoerd, dat de soldaat, om met zulk een wapen magazijusvuur af te geven, eerst nog de magazijnsspcr heeft te openen, om het repeteermochanisme in werking te stellen. Maar dit kan, alweder bij onze oorlogvoering, toch geen gewicht in de schaal leggen. Waar dit zeer snelle vuur uitzondering behoort te zijn en alleen toepassing moet vinden in oogenblikken, waarin de man zelf wel zeer duidelijk de wenschelijkheid zal voelen, om van het langzamer vuur van den enkellader over te gaan tot het gebruik van zijn geweer als repeteerwapen, daar behoeft geen vrees te bestaan, dat hij niet spoedig genoeg het dan geoorloofde en hoogst eenvoudige middel zal aan grijpen, om sneller te kunnen vuren. Veeleer zou het te vreezen zijn, dat de hoogsteenvoudige beweging, waardoor het magazijn in werking te stellen is, door een aantal man schappen, wanneer het spantzou worden uitgevoerd, reeds vóórdat het commando van den aanvoerder dit toestaat. Uit den aard der zaak zou dit zooveel mogelijk moeten worden tegengegaan, want men zou daardoor op een bepaald oogenblik bloot staan aan dezelfde nadeelen, die een geweer, dat niet als enkellader kan worden gebruikt, voortdurend aankleven. Is het nu, naar mijn meening, een belangrijk voordeel van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 61