53 afsluitbaar magazijn, dat dit steeds yeheel gevuld ter beschikking staat op het «ogenblik, waarop men de grootste vuursnelheid zou willen aanwenden; voor hen, die aan dit voordeel een veel geringer waarde toekennen, moge nog het volgende worden opgemerkt. In de eerste plaats heb ik de gronden aangevoerd, waarom ons geweer ook als enkellader moet zijn te gebruiken. Deelt men deze ineening, dan vallen ons, bij de aanneming van zulk een wapen, de voordeelen van het geheel gevuld magazijn van zelve in den schoot. Thans valt nog te bespreken een zaak, die door enkelen als iets belangrijks wordt voorgesteld, maar die dat iuderdaad niet is, zooals zal blijken Zij betreft de verpakking der munitie, waarover een enkele maal zelfs gesproken is, alsof de aanneming van een geweer, dat ook als enkellader ingericht is, noodwendig tot een tweeledige wijze van ver pakking zou moeten leiden. Dit is niet juist. Wij zullen hierbij de geweren, waarvan het magazijn zonder behulp van houders geladen wordt en waarbij dus de patronen alle op de zelfde wijze verpakt zijn als bij de vroegere enkelladers, buiten beschouwing laten. Bij deze wapens is de éénvormigheid der munitie verpakking volkomen behouden, maar zij behooren zooals het Fransche M/86 tot de oudere stelsels, met uitzondering van het Engelsche M/89. Daar een nieuwe vulling van het magazijn niet zoo snel kan geschieden als bij de geweren, waarbij die vulling met behulp van houders wordt verricht, treedt de houderlading thans algemeen op den voorgrond en zal in het ondervolgende alleen deze laatste soort van geweren besproken worden. Bij de geweren nu, die ook als enkellader zijn te gebruiken, kan men de munitie medevoerenvoor een deel verpakt in patroon houders, voor de vulliug van het magazijn; voor een ander deel zonder bijzondere verpakking, voor de lading patroon vóór patroon. Deze tweeledige wijze van verpakking der patronen heeft men o.a. toegepast in Nederland bij de bewapening met het getransfor meerde geweer M. 7 1 /88. Zij heeft het nadeel, dat zij schaadt aan den eenvoud der uitrusting, zoowel van den soldaat als bij de mu nitie, die in reserve wordt medegevoerd of opgelegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 62