Maar men moet dit nadeel niet overschatten. Geen enkele patroon kan daardoor aan het gebruik onttrokken worden, ook niet als er vergissingen plaats vinden, zooals er te velde steeds kunnen voorkomen. Zijn de houders verbruikt en wil men het magazijn op nieuw vullen, dan belet niets, dit bij alle geweren, die ook als enkel lader zijn ingericht, en ook bij verschillende stelsels, die uitsluitend mecrlader zijn patroon voor patroon te doenalleen gaat dit minder snel dan met behulp van houders mogelijk is. Zijn daarentegen de niet in houders verpakte patronen verschoten cn wil men voortgaan met het gebruik als enkellader, dan neemt men eenvoudig de patronen uit de nog overgebleven houders, wat zonder eenig bezwaar en zeer snel geschieden kan bij deze soort van patroonhouders. Blijkbaar is dan ook het bezwaar dier tweeledige verpakking, waar men haar toepaste, geringer geacht, dan het daaraan verbonden voor deel, n.l. dat men slechts een klein aantal houders noodig heeft en daardoor ook het dood gewicht der munitie zooveel mogelijk beperkt. Anders ware immers de zaak op zeer eenvoudige wijze op te lossen geweest, door alle patronen in houders te verpakken en ze daaruit te nemen, naargelang men ze voor het gebruik van het geweer als enkellader noodig heeft. Bij het groot aantal patronen, dat de Nederlandsche soldaat moest dragen, was echter beperking van het dood gewicht der munitie een zaak van meer belaag dan bij ons, waar de man slechts met een veel geringer getal patronen behoeft belast te worden. Voor ons ligt dus de oplossing voor de hand, door alle patronen in houders te verpakken, en ook ik zou dit verkiezen boven het nadeel der dubbele verpakking. Om reeds bij voorbaat te antwoorden op een mogelijke tegenwer ping, dat bij de Mannlicher-geweren, waartoe ons proefgeweer van 6.5 mM. behoort, de patronen niet snel en gemakkelijk uit den houder kunnen worden genomen, diene nog het volgende. Dat stelsel van geweren behoort tot de uitsluitende meer laders, waarbij bovendien de patroonhouder bij de lading mèt de patronen in het magazijn blijft. Dit laatste vordert noodzakelijk, dat het magazijn van onderen open is, om den houder gelegenheid te geven,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 63