55 uit het magazijn te vallen, zoodra dit geheel lediggeschoten is terwijl het magazijn niet met enkele patronen kan worden bijgevuld, wan neer het ten deele lediggeschoten is, omdat de aanwezigheid van den houder dit belet. Aan de andere zijde behoort bij dit stelsel een houder van bepaal den vorm, die niet toelaat de patronen er vlug en gemakkelijk uit te nemen, wat dan ook bij het uitsluitend gebruik als meerlader volstrekt niet vereischt wordt. Maar bij de andere geweerstelsels, ook van den nieuwsten tijd, blijft de patroonhouder bij de lading niet in het magazijn, maar worden de patronen, boven of in het magazijn, van den houder ge stroopt, die daarna weggeworpen wordt, zoodat zich in het magazijn slechts patronen bevinden. Tot deze klasse behooren niet alleen alle magazijngeweren, die ook als enkellader zijn ingericht, maar ook verschillende der nieuw ste uitsluitende meerladers, zooals het Belgische M/89 en het Spaan- sche M/92. Bij al deze geweerstelsels behoeft het magazijn aan de onderzijde geen opening te hebben voor liet uitvallen van den houder, bijvul ling van het ten deele lediggeschoten magazijn met enkele patronen is elk oogenblik mogelijk en wat meer in het bijzonder van belang is met het oog op de verpakkingswijze der munitiede patroneu kunnen uiterst gemakkelijk en snel met de hand van den houder gestroopt worden. Dit laatste is een natuurlijk gevolg van de inrichting van den houder, die dat vlug en gemakkelijk afstroopeu van de patronen evenzeer moet toelaten bij de vulling van het magazijn. Voldoet hij goed aan dezen laatsten eisch, dan levert hij ook geen enkel bezwaar op bij het uitnemen der patronen tot het gebruik van het geweer als enkellader. Uit meerdere van die houders kan men de patronen veel vlugger en gemakkelijker nemen, dan b.v. uit een pakje van papier, als waarin onze tegenwoordige Beaumont-patronen verpakt zijn. De Zwitsersche houder met zes patronen is b.v, al uiterst geriefelijk in dit opzicht; de Belgische houder, waaruit eveneens de vijf patronen worden afgestroopt, weegt slechts zes gram.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 64