56 Het zou dus een dwaalbegrip zijn, te meenen, dat de aanneming van een geweer, dat ook als enkellader is ingelicht, een tweeledige verpakking der munitie ten gevolge moet hebben Integendeel kan men bij deze wapens kiezen of slechts een deel der patronen in houders, ter bepetking van het dood gewicht, of alle patronen in houders tot behoud der éénvormige verpakking. Kiest men het laatste, dan is men ten opzichte van het dood gewicht nog in geen slechter conditie dan bij den uitsluitenden meerlader, waarbij alle munitie in houders moet verpakt zijn. En dan zou men, als dit verlangd werd, het geweer bij voortduring volkomen op dezelfde wijze kunnen gebruiken, alsof het een uitslui tende meerlader ware, door eenvoudig nimmer enkellading toe te passen Dan zou men dus de twee stelsels, voor wat het gebruik betreft, als volgt kunnen vergelijken bij den uitsluitenden meerlader behoeft de man slechts één wijze van laden te leeren, maar kan hij zijn wapen dan ook slechts op één wijze als magazijngeweer gebruiken; bij den enkel-tevens meerlader moet de man twee verschillende wijzen van laden leeren, beide trouwens eenvoudig genoeg; maar hij kan zijn wapen dau naar verkiezing gebruiken of als enkellader, of, desverlangd bij voortduring, als magazijngeweer; bovendien heeft hij> gedurende de aanwending als enkellader, steeds een geheel gevuld magazijn ter beschikking. Kaar mijn meening is dan ook de keuze van het voor ons doel matigste stelsel niet twijfelachtig. Het bezwaar, dat de man twee eenvoudige wijzen van laden die van het magazijn en die vaD de enkele patroonmoet aanleeren, kan toch in een leger van vrijwil ligers niet gelden als een krachtig argument tegen een wapen, dat voor ons groote tactische voordeelen aanbiedt. En ook door hen, die zooals Fandio met mij verschillen bij de appréciatie dier voordeelen, zal toch worden toegestemd, dat bij de invoering van een nieuw geweer de tactische eischen den doorslag moeten geven. Als de Indische geweercommissie in Nederland indertijd, bij het

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 65