57 uitbrengen van haar voorloopig rapport, inderdaad aan den tactischen eisch, dat het geweer ook als enkellader moet zijn te gebruiken, hot zwijgen heeft opgelegd ter wille der technische overweging, dat dit tot complicaties leidde bij een enkele soort der nieuwere wapens, dan kan ik die wijze van oplossing niet in ons belang achten. Want dan kon dat technisch bezwaar, gesteld dat het onoverko melijk ware, toch slechts aantoonen, dat, onder velerlei stelsels van nieuwere geweren, die ééne soort, voorzoover het repeteermechanisme betreft, ons niet kan geven, wat wij voor onze oorlogvoering noodiy hebben. Hiermede zou ik kun ren eindigen, wanneer alle lezers in de ge legenheid waren, zich eenigszins op de hoogte der quaestie ook in andere legers te houden. Maar daar aan een groot aantal officieren in Indië, vooral in de kleinere garnizoenen, de gelegenheid ontbreekt, meerdere tijdschriften enz. te raadplegen, kan het eenig nut hebben, nog op te merken, dat het alles behalve juist zou zijn te meenen, dat aan het stelsel van pakjeslading algemeen de voorkeur wordt geschonken, en verder aan te toonen, dat ook in andere landen volstrekt niet eenstemmig wordt gedacht over de verkieslijkheid van uitsluitende meerlading, dus algeheele afschaffing van het gebruik als enkellader. Afgezien van oudere stelsels, zooals het Fransche M/86, noem ik van de feitelijk ingevoerde nieuwe geweren: het Engelsche, het Zwitsersche en het Deensche, alle van 1889 en ingericht ook als enkellader, terwijl toch reeds in 1888 in Duitschland tot uitslui tende pakjeslading was overgegaan. Onder de allernieuwste stelsels noem ik het Daudeteau-geweer van 6.5 mM., dat nog in het stadium der beproeving verkeert, doch reeds in verschillende landen met gunstig gevolg beproefd is en eveneens voor enkellading geschikt is, terwijl het magazijn gevuld blijft. En wat de moderne schrijvers over het onderwerp aangaat, ik ben niet zoo gelukkig geweest, ze alle te kunnen lezen. Maar wel weet ik en dit zal iedereen weten, die er althans eenige van gelezen heeft, dat zij niet eenparig vóór pakjeslading - zijn en heb ik overtuigde voorstanders van het gebruik als enkellader aangetroffen. Een en

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 66