59 Typen van de laatste klasse zijn de geweren van Denemarken, Engeland, „Zwitserland en het verbeterde Mauser-geweer. (1) „De best ingerichte van deze klasse laten toe, de patronen mode te „voeren, zoowel afzonderlijk als in houders; de laatste moeten het laden „van het magazijn bespoedigen, zonder dat hun gebruik daarvoor onver mijdelijk noodig is. „De wapens dezer klasse komen aan de commissie geschikter voorden „dienst voor, dan de geweren, die uitsluitend als repeteergeweer kunnen „gebruikt worden „De commissie kwam eenstemmig tot het besluit, dat onder alle be droefde stelsels datgene het meest geschikt is voor den dienst, dat een „werkzamen enkellader vormt en tegelijk een snelvuur-magazijnswapen is, „waarbij verder het magazijn in reserve gesteld kan worden, terwijl een „magazijnssper den officier aanwijst, welke soort van vuur afgegeven „wordt. „Zulk een stelsel werd gevonden in het verbeterde Krag-Jörgensen-geweer". De schrijver van het artikel voegt er verder nog aan toe: „Men was eenigszins verbaasd, dat het Deensche geweer, waaraan tot nog „toe zoo weinig aandacht was geschonken, zij het ook met eenige wij zigingen, als overwinnaar uit den wedstrijd te voorschijn is getreden. „De oorzaak zien wij in de omstandigheid, dat dit geweer het meest „voldaan heeft aan den in Amerika met zooveel nadruk gestelden eisch „van absolute afscheiding tusschen enkellading en magazijnslading.' En eindelijk: „Internationale Revue über die gesammten Armeen und „Flotten, Rathenow Mei 1893". In het slotwoord van een artikel „Neue Gewehre", zegt de schrijver, de Duitsche generaal-majoor R. Wille, o.a. het volgende, waarbij ik eukele Duitsche woorden duidelijkheidshalve onvertaald laat: „Omtrent de wijze, waarop het magazijn het best te vullen en te ge bruiken is, heerscht nog een zeer belangrijk verschil in gevoelen. „Aan de eene zijde de Lciderahmenmet uitsluitende pakjeslading „het, tot een magazijnsvulling bestemde aantal patronen is door een metalen „raam tot een pakje vereenigd en wordt met het raam in het magazijn „gestoken; een laden met enkele patronen is bij gevuld magazijn „ondoenlijk; uitsluitend magazijnsvuur wordt toegepast, langzaam of snel „een magazijnssper is daarom niet aanwezig; het magazijn is aan de „onderzijde open, opdat het ledige raam er uit kunne vallen. (1) Onder de 53 modellen van geweren, die aan de proeven onderworpen werden, kwamen het Fransche M. 8G en Sederlandsche M. "/8S niet voor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 68