„Aan de andere zijde: Ladestreifenen pakjes- of enkellading naar ^verkiezingDe patroonhouder (een reep of een doosje, zooals bij het „Zwitsersche en het Deensche geweer M/89) wordt in het magazijn dat „van onderen dicht is niet mede ingebracht, maar de door den houder „bijeengepakte patronen worden in het magazijn afgestroopt óf wel door „afstrooping daarin gestoken. Bij het vuren is ten deele meerlading, ten „deele enkellading de regel. In het laatste geval dient het gevulde ma- :joazij" slechts als voorraad voor beslissende gevechtstoestanden en bevat „een grooter aantal patronen, dan in andere gevallen gebruikelijk is „(Zwitsersch geweer M/89 12, Engelsch M/89 10 stuks). „Aan het eerste systeem der uitsluitende pakjeslading met ingebraehtcn Patronenrahmen" kent kapitein Holzner (Moderne Kriegsgewchre II „blz. 16) het voordeel toe van grooteren eenvoud ten aanzien van de be handeling en van de oefening der manschappen. Dit heeft zeker veel „vóór. „Niettemin is het niet te ontkennen, dat de „Ladestreifen" en hot „laden naar verkiezing hoe langer zoo meer veld wint op den „Patronen- „rahmen" en de pakjeslading. Dat daarbij de wijze van laden en hier nevens de inrichting van het magazijn in de eerste plaats gewicht in „de schaal leggen, is duidelijk; maar ook het geringer gewicht van den „„Ladestreifen" heeft dezen wellicht veel aanhangers bezorgd." In deze aanhaling is alleen de laatste cursiveering van mij. Ik achtte het nuttig, daardoor de aandacht te vestigen op een stelling, door den op dit gebied zoo bekenden Generaal Wille geschreven aan het slot van zijn uitgebreid en zeer recent artikel, waarin hij zoowel de in den laatsten tijd nieuw-ingevoerde als de beproefde geweren en daaronder ook ons proefgeweer van 6.5 mM.aan een vergelijkend onderzoek onderwerpt J. F. Bkeijek. Den HaagOctober 1893.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 69