65 gebergte daarentegen vindt men vele passen, die een voorwaartsrukken van groote troepenafdeelingen gemakkelijk maken. In het Noorden beginnende, heeft men de 1020 M. hooge Kaiberpas, waardoor de groote straatweg van Kabul naar Lahore voert. Bijna alle legers, die naar Iudië oprukten, hebben van dezen weg gebruik gemaakt. Hij voert door verschillende passen, waarvan de meest Oostelijke de eigenlijke Kaiberpas op circa mijl afstaud van Peschawar, verdedigd wordt door het Britsche fort Dschmurud. Yerder Zuid waarts vindt men een verbinding tusschen het Kabuldal en de Indus- vlakte door de Kuramvallei over den 3070 M. hoogen Schutar-Gardom- pas. Nadat de Kuram over eene lengte van ongeveer 13 mijl het gebergte verlaten heeft, bereikt men de stad Kohat, wier sterk garnizoen dienen moet tot bewaking van dezen weg. Yan uit Ghazni, aan den straatweg van Kabul naar Kandahar, voeren twee hoofd wegen naar Indië; nl. over den Totschipas in het Gambeladal en over den Sargopas in het Gomaldal naar den Gwalaupas over het Oostelijk Suleimangebergte. De sterke garnizoenen van Eduardesa- bad en Dera-Ismail-Khan bewaken de uitgangen dezer beide berg- engten. Meer Zuidwaarts volgen nog de Kaurah-, Burkai-, Lundi-, Ghismar- en Bolanpas, die verder Westwaarts op Kandahar uitko men Tusschen Britsch-Indië en het eigenlijke Afghanistan ligt een 25 mijl breede neutrale bergzóne, die door vrije, oorlogzuchtige stam men bewoond wordt. Steeds is het Engelsch Gouvernement er op uit zich door geschenken van de vriendschap dezer volken te verze keren. Alle belangrijke bergengten, behalve de Bolanpas, zijn in het bezit dier stammendoch de Oostelijke uitgangen worden bewaakt door Britsche forten of sterke garnizoenen. De dislocatie der Britsch-Indische troepen aan de Westelijke gren zen van Indië is meer in het bijzonder de volgende: te Abbottabad aan den Boven-Iudushet hoofdkwartier van het Punjabgrenscorps, bet 5e Goorkah infanterie regiment, het 26e regiment Bengaalsche infanterie en een Punjabbergbatterij te Mardan: het 21e regiment Bengaalsche iufanterie en het 6e regi ment Bengaalsche cavalerie; te Nowshera: het 12e regiment Britsche infanterie, het 22e regiment Bengaalsche infanterie en het 9" regiment Bengaalsche cavalerie Dl. I, 1891. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 74