68 BLj Muitan begi.it de Zuideljjke hoofdlinie van den Indusspoorweg, die Noordwaarts naar Lahore, en Zuidwaarts naar de havenplaats Karadschi voert. By Ruik, niet ver van Sakkuhr, alwaar de spoorweg over een pzeren brug den Indus passeert, begint de Bolanbaan, die van af Sibi tot Pischin, over eene lengte van ruim 20 mijl, bergspoorweg is. Uit dit overzicht blijkt, dat alleen aan den Kaiber-en Bolanpas aanzienlpke Britsche troepenmassa's na betrekkelyk korten tpd kunnen verzameld worden, doch dat daarentegen deze coucentratie op andere punten van het Oostelijk Suleimangebergte veel tijd vereischt, aangezien hiervoor slechts over één spoorlijn kan beschikt worden, die bovendien nog 15 mplen van de verschillende passen verwijderd is, zoodat deze laatste afstand te voet moet afgelegd worden. Bovendien voeren in dit gedeelte, zooals wp reeds zagen, slechts twee spoorwegen en twee pontonbruggen over den Indus. Toch is het Indusspoorwegnet van zeer groote waarde voor do verdediging van Britsch-Indië, vooral wanneer men hierbij in aanmer king neemt dat de Russen over deze groote uitgestrektheid geen enkelen Kilometer spoor bezitten. Slagen de Engelschen er dan ook in, op den juisten tyd goede berichten in te winnen omtrent de richting van den vijandehjken opmarsch, dan zullen zij steeds bijtijds behoorlijke tegenmaatregelen kunnen nemen. De Oostelpke rand van het Suleimangebergte vormt, zooals wij zagen, de eerste verdedigingslpn der Eugelschen, terwijl de breede, vooral in den nazomer zeer sterk gezwollen en nergens doorwaadbare Indus, een tweede, nog sterkere terreinafscheiding is. Het riviervak Attock-Sakkuhr, dat bij deze verdediging in aanmer king komt, is 65 mplen lang en heeft reeds in den bovenloop van af de Kabulmonding eene breedte van 250 Meter en een diepte van 10 a 15 Meter (bp hoog water 20 a 25 Meter). Deze breedte neemt gaan deweg toe tot 600 Meter, en bedraagt zelfs van af de Penschuad- monding tot in zee 2000 Meter. De diepte daarentegen is in den benedenloop slechts 1 a 5 Meter. Derhalve vormt de Indus een operatiehindernis van den eersten rang, wier verdediging zeer wordt vergemakkelijkt door de daaraan evenwijdig loopende Indusbaan. Zelfs wanneer de Russen er in

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 77