69 geslaagd mochten zijn, deze rivier overtefrekken, zoo stuiten zij in het Noorden van Pendschab of Yijf'stroomenland op een zeer moeie- 1 ijk begaanbaar terrein, terwijl ter hoogte van den Midden- en Zui delijken Indus de 30 mijl breede en 85 mijl lange Sindwoestijn den aanvaller vele hinderpalen in den weg zal leggen. Daar de Russische legerafdeelingen op haar marsch naar Indië op uiterst groote moeielijkheden zullen stuiten ten gevolge der uitgestrekte te doorloopen ruimten, alsmede ten gevolge van de eigenaardige geografische gesteldheid van den bodem, zal dit offensiefdaar Moscovië aan den Indus verplicht zal zijn tot den aanleg van een nieuwe operatiebasis, wier bescherming troepen eischt niet (zooals sommigen meenen) met 100000 a 150000 man ten uitvoer zijn te brengen, aangezien een zeer aanzienlijk aantal strijdkrachten benoodigd is tot het be zetten van de tusschenbasis en de verschillende etapenliniën. Op welke punten van het Indusspoorwegnet de Britsche troepen gereed zullen gehouden worden om den aanvaller tegemoet te gaan, zal van de omstandigheden afhangen en niet het minst van de berichten, die omtrent 's vijands opmarsch zullen inkomen. In ieder geval zullen Peschawar en de Kaiberpas, alsmede de positie van Quetta door de Engelschen zeer sterk bezet worden. Alle verdere beschouwingen over het mogelijk verloop van den Russisch-Engelschen strijd zouden slechts tot bloote vermoedens aan leiding geven en derhalve blijft ons nog alleen over in het kort een en ander mede te deelen over den toevoer aan strijdkrachten en strijd middelen bij beide partijen. In tegenstelling met de meening van anderen, houden wij het er voor, dat de Russen hiertoe den meesten tijd zullen behoeven. Een Russisch arméekorps toch, dat te Baku in 2 a 3 gedeelten wordt ingescheept, heeft voor het overvaren der Kaspische Zee (in-en ont schepen medegerekend) 6 a 7 dagen noodigjvoor het transport over het 65 mijl lange traject naar Duschalt behoeft men (in- en uitladen, alsmede de terugkeer van het waggonmaterieel medegerekend) 7 a 8 dagen, doch nu eerst begint de marsch door het bergachtig terrein van Duschalt naar Herat (65 mijlen) en van daar naar den Kaiberpas (115 mijlen), waartoe zeker 4 a 5 maanden vereischt zullen worden. Engeland daarentegen kan in een dergelijk geval met zijn vloot

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 78