70 30000 man in circa 25 dagon van Plymouth naar Karatschi zenden en van daaruit in 3 a 5 dagen met de Indusbaan naar Peschawar on elk gewild punt van het Indusspoorwegnet transporteeren. Slechts als er sprake is van eene Russisch-Fransche alliantie zou zich het geval kunnen voordoen, dat de Fransche vloot in vereeniging met Rusland's Oost-Zee flotille, die uit 21 groote en kleinere pantserschepen, 34 onge pantserde vaartuigen, 54 ongewapende stoomschepen en 101 torpe dobooten bestaat, aan de eene zijde Engeland met eene landing bedreigt en zoodoende de Britsche vloot noodzaakt in de nabijheid van het Kanaal te blijven en tegelijkertijd de transportschepen der Britsch- Indische troepen aantast, waardoor op dezen toevoer niet altijd zal zijn te rekenen. Wij zien, dat de allengskens meer en meer naderbijkomende strijd tusschen Rusland en Engeland om de heerschappij over Indië, af hankelijk is van de samenwerking van een aantal factoren, die door niemand van te voren met juistheid zijn aan te geven. Evenmin valt hier met zekerheid te zeggen, wie in dezen strijd het geluk aan zijne zijde zal hebben. Al zal Rusland, wanneer het alle strijdkrachten voor dien veldtocht gebruikt, in den beginne nume riek sterker kunnen optreden dan de tegenstander, zoo moet men niet vergeten, dat Engeland gesteund door zijnen onmetelijken nationalen rijkdom ten allen tijde de kunst heeft verstaan om in de oogeu- blikken des gevaars den vijand door verrassende maatregelen te over vallen, en zoodoende steeds den goeden uitslag aan zijn vlag en politiek optreden wist te verzekeren. Wij doelen hiermede geenszins op een Perzische diversie naar Herat ten gunste Van Engeland, want daar het rijk van den Sohagh hoogstens 50000 man te velde kan brengen, is Rusland gemakkelijk in de gelegenheid een dergelijke onderneming te verijdelen door van uit den Kaukasus Teheran te bedreigen. Ten allen tijde evenwel kan Albion met zijn goud het Russische invalsleger, zoowel in Af ghanistan als in Indië, met eenen algemeenen opstand bedreigen. Het zij ons ten slotte vergund een en ander mede te deelen over de beteekenis van het Pamirplateau voor het geval Rusland bij zijn tocht naar Indië tot dit hoogland doordringt. Het Pamirplateau nu, reeds door Marco Polo het „Dak der Wereld"

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 79