72 lot'ie en oven zooveel infanterie, benevens twee bergbatterijen naar het 1 amirgebied gezonden. Tegelijkertijd kreeg het Engelsehe militaire centraalstation Gfilgit, de standplaats van kolonel Durand, eenen grooten proviandvoorraad voor de garnizoenen, die tot taak hadden, het gebied ten Zuiden van den Hindukusch onder Albion's invloed te brengen. Ofschoon men niets vernam van Russische tegenmaatregelen, werd de toestand in Pamir hoogst gespannen, en eerst kort geleden is do diplomatie er in geslaagd den vrede te handhaven. Ook heeft Rusland onlangs twee wetenschappelijke expedities onder militaire bevelhebbers naar Pamir op touw gezet. Indien het den Russen gelukt het Pamirplateau in bezit te nemen en hunne grenzen tot den Hindukusch en het Karakorumgebergte vooruitteschuiven, dan zal deze grens slechts 30 Duitsche mijlen van de eigenlijke Britsch-Indische bezittingen verwijderd zijn, en on middellijk aansluiten aan ten deele nog Onafhankelijke Staten, die echter Engeland's Opperhoogheid erkennen. Yoor een strijd op Europeeschen bodem is bovengenoemde afstand om zoo te zeggen van geen beteekenis, doch in Centraal-Azië is dit een geheel ander geval, daar deze landen doorsneden worden door de moeielijk begaan bare Hindukusch-, Lahore- en Karakorumbergen, alsmede door den Noord-Westelijken Himalaya. Een toekomstig voorwaartsgaan der Russeu over de Pamirhoog- vlakte naar Indië, in vereeniging met een doordringen van uit Bok hara over Baleh of van uit Samarkand door het Aseraïdal over den Hindukusch, schijnt echter al is hiervan voor het oogenblik ten gevolge van staatkundige verhoudingen en de gesteldheid van het Pamirplateau volstrekt nog geen rprake op den duur volstrekt niet onmogelijk. Want ofschoon de uitgestrekte, woeste hoogvlakte, niettegenstaande hare Zuideljjke ligging, nu en ook nog na vele tientallen van jaren, geen gelegenheid zal aanbieden tot het aanleggen van belangrijke militaire etablissementen en etapewegen, schijnt de nabijheid der vruchtbare Russische provincie Ferghana met het goed bebouwde Kokangebied evenals de naburige landstreken Chodschent, Taschkent en Tschimkentin Westelijk Turkestan, wier verbinding met den Trans- Kaspischen spoorweg over Samarkand slechts een quaestie van tijd is, de vestiging van groote Russische troepenmassa's zeer te begun-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 81