73 stigen, zoodat Moscovië van uit deze landen, die veel rijker zijn dan Tians-Kaspië, allicht eenmaal eenen nevenaanval op Noordelijk Indië zal trachten uit te voeren. Ferghana, dat thans nog evenals in de oudheid door de Ooster lingen met het Paradijs wordt vergeleken, is niettegenstaande de uitloopers der zandwoestijnen, die zich laDgs den Syr-Darja uitstrek ken ten gevolge van de goede besproeiing van den bodem, een der vruchtbaarste en rijkste streken van Centraal-Azië. Men teelt er tarwe, gerst, gierst, rijst, bijna alle peulvruchten, verder vlas, hennep, katoen, tabak, tuinplanten, ooft, alsmede den moerbezieboom, zoodat de zijde teelt er algemeen verspreid is. De bevolking, die circa één millioen bedraagt, houdt zich behalve met landbouw, wijnoogst en zijdeteelt ook bezig met hand werksnij verheid. Ferghana produceert en voert o. a. uit: ruwe zijde, lederwerk, schoenwerk, bewerkt ijzer en katoen. Men vindt er enkele plaatsen met 20 a 25000 inwoners en vele kleinere. Dit vruchtbare, nijvere, niet overbevolkte gebied, hetwelk bedeeld is met een gunstig klimaat, kan derhalve in de toekomst in menig opzicht eene goede operatiebasis vormen. Is eenmaal Ferghana door den aanleg van militaire etablissementen, spoor-en straatwegen, een goede operatiebasis tegen Indië geworden, dan zal in deze vruchtbare provincie de concentratie plaats kunnen heb ben van de strijdkrachten der Zuid-West Siberische provinciën, n.l. van de Gouvernementen Semipalatinsk, Alkmolinsk, Turgai en van het Generaal-Gouvernement Turkestan met de provinciën Semirjet- schenks, Syr-Darja, Amu-Darja en het Trans-Kaspische Gebied. Zoodoende zullen deze troepen in vereeniging met de Oostelijke af- deelingen het Pamirplateau over Taschkurgan en door het Pamirdal kunnen overschrijden, om vervolgens over Sarhadd en Safarbeck den belangrijken Jur-Gasandal tusschen den Hindukusch en het Karako- rumgebergte te bereiken. Langs een wel is waar nog zeer on volmaakten bergweg vormt deze bergengte de verbinding met het dal van den Gilgit (eene zijrivier van den Boven-Indus), terwijl de meer Westwaarts geplaatste troepen over Balech en vervolgens door het Akseraidal naar den Hindukusch kunnen oprukken. Indien de Russeü op deze wijze van uit Ferghana en het Pamir-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 82