plateau voortwaartsrukken, zullen zij wanneer eenmaal deze hoog vlakte achter hen ligt nog slechts 20 Duitsche mijlen moeten af leggen door het nu nog onafhankelijke bergland Kaffiristan. Deze landstreek, die slechts 500000 inwoners telt, is rijk aan woeste bergen, doch de dalen leveren er tarwe en wijn, zoodat militaire operatiën hier mogelijk zijn. Van Kaffiristan uit zouden dus de Russische legerscharen aan den Boven-Indus het Britsoh-Indische grondgebied kunnen betreden. Rusland's optreden van het vorige jaar in het Pamirgebied had niet alleen ten doel de inbezitname van het Pamirplateau, maar be oogde tevens de vermeestering van het hoogland, dat zich Westwaarts van het Kaschgar-Tangebergte uitstrekt; ten einde zich zoodoende het bezit te verzekeren van de veilige débouché's, die uitkomen in de rijke en belangrijke landstreek van Kaschgar, de hoofdstad der pro vincie Oost-Turkestan, die sedert de onderwerping van Jakub Chan opnieuw ouder China's toezicht is geplaatst. Een en ander bleek, doordat de Russen niet alleen voorwaartsdrongen in de Alitschur- en Kleine Pamirdaleu, maar tevens aanspraak maakten op vele be langrijke posten in de nabijheid van Oost-Turkestan. Door deze handelingen heeft Rusland zich niet alleen Engelaud's tegenwerking op den hals gehaald, maar tevens die van Afghanistan eu China. De Emir toch maakt aanspraak op de Opperhoogheid over het Westelijk gedeelte van het Pamirplateau, terwijl de Chincesche Regeering weigert toe te geven aan Rusland's aanspraken op enkele bergstreken in Oost-Turkestan. Wil alzoo Ruslaud in de toekomst over het Pamirplateau offen sief tegen Indië oprukken, dan zal het niet alleen vele materieele moeielijkheden moeten overwinnen, maar tevens rekening dienen te houden met een mogelijk vijandig optreden dezer beide grensstaten. In de eerste tijden zal derhalve van een dergelijk offensief nog wel geen sprake zijn. In elk geval zal de toekomstige Russisch-Engelsche oorlog een strijd zijn om de heerschappij over Azië en derhalve de belangstel ling van alle beschaafde volken opwekken. F. H. van der Kop, le Luitenant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 83