BOEIBEOORDEELING. De verdediging van Nederlandseh-Indië door \V. R. de Greve. Batavia 's Gravenhage. G. Kolff Co., 1893. Hoewel in den laatsten tijd de belangstelling in de verdediging van Nederlandsch-Indië weder is verlevendigd en ook in 's lands vergader zaal deze quaestie andermaal is aan de orde gesteld, zoo vereischt het toch nog altijd moed, om dit onderwerp in publieke» geschrifte te be handelen. Immers velen die in den loop van hunne carrière eene grondige studie van de verschillende wisselingen der denkbeelden omtrent de verdediging der Koloniën hebben gemaakt, hebben, toen zij zagen, dat die gewichtige aangelegenheid, blijkbaar noch door Indische Regeering noch door Opperbestuur au sérieux werd genomen, hunne belangstelling voelen verflauwen en ten slotte geheel zien uitdooven. Behoort er van den schrijver van bovenstaande brochure moed toe, om onder die omstandigheden de aandacht van het Indische officierskorps voor de verdediging te vragen, ook de Uitgevers toonen ondernemings geest te bezitten door de risico te durven loopen van met het grootste gedeelte van hunne oplage te blijven zitten. Van het werk zelf is na de aankondiging op blz. 287 en de meer uitvoerige bespreking op de bladzijden 376 e. v. van het 2C deel van den vorigen jaargang van dit Tijdschrift niet veel meer te zeggen, dan dat het der kennisneming in elk opzicht waard is. De schrijver ontwikkelt op heldere wijze zijne denkbeelden en weet de aandacht van zijne lezers tot het einde te boeien, zoodat als men het boek uit de handen legt, men, ook al kan men misschien alle meeningen niet deelen, toch zal moeten erkennen, veel uit de kennisneming geleerd te hebben. Mogen deze eigenschappen tot een ruim debiet medewerken en schrijver en uitgevers van hun arbeid de voldoening doen smaken, die zij ten volle verdienen. Hebben degelijke boeken als dat van den heer de Greve geen

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 84