- 307 commandant van het 14de Bataljon Infanterie te begeven, ten einde met de opdracht voor den volgenden dag in kennis gesteld te worden. Hierbij waren de compagniescommandanten van het 14de Bataljon aanwezig, terwijl zich later ook de kapitein van den Generalen Staf bij de bespreking voegde. Nadat de commandant van het 14de Bataljon den onderstelden toe stand van den vijand, en tevens de opdracht aan de colonne Veerman gegeven, had medegedeeld, werd de opdracht voor het 14de Bataljon aangegeven, en in verband hiermede die voor de cavalerie. Een vluchtige schets van het waarschijnlijke operatietooneel werd bij de bespreking overgelegd. De opdracht voor de cavalerie luidde: De toegevoegde cavalerie zal in den nacht van den 25sten op den 26sten Juli, ten 21/i uur, in de Panteh-Peraklaan, en in verband met de infan terie tot den afmarseh naar Pakan Kroeng Tjoet gereedstaan. Na al daar gerust te hebben, zal de marsch worden voortgezet, langs den Blang- Pandjang tot aan een linker voetpad, dat toegang zou geven tot de kampong Tjadé Kedjoeroean, waar aan de cavalerie verdere orders zullen worden verstrekt. De cavalerie is belast met den veiligheids- en verkenningsdienst. Elk cavalerist voorzien van 30 patronen. Den commandant van de cavalerie wordt een Atjehsche gids toegevoegd. Uur van afmarseh: 23/4 uur v.m. van den 26sten Juli. Op het aangegeven uurde nacht was stikdonkerstond de cavalerie op den rechtervleugel van het 14de Bataljon tot den afmarseh gereed. De cavalerie vooropdat haar deze plaats, vooral met het oog op de ondoordringbare duisternis niet toekwam, zal men ons wel willen toegeven. Toch kwam de commandant der cavalerie hier niet tegen op, om niet reeds bij den aanvang van den tocht met bezwaren bij den colon necommandant aan te komen, die allicht op weinig zelfvertrouwen zouden duiden en van invloed zouden kunnen zijn op een verder gebruik van de cavaleriebovendien men was binnen de linie. De afstand van het gros van het peloton cavalerie tot de infanterievoor- hoede bedroeg dan ook niet meer dan 40 a 50 pas. De spits der

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 320