INGrEZO NI) EN. Christelijk logement voor zeevarenden en militairen. Den 31en Maart jl. werd te Batavia een Christelijk logement voor Zeevarenden en militairen geopend. Onder verschillende benamingen (o. a. „Sailors's home" of „Sailor's rest") bestaan in het buitenland en ook in Nederland inrichtingen, waar de zeeman, die korter of langer tijd aan den wal moet door brengen, tegen matige kosten een goed onderkomen wordt aange boden, onttrokken aan de schadelijke invloeden van drankmisbruik en ontucht, die in vele logeergelegenheden voor zeelieden zulk een groote rol spelen. In meerdere of mindere mate dragen deze inrichtingen over het algemeen een beslist Christelijk karakter, zich grondende in de over tuiging, dat het positief geloof het beste wapen is in den strijd tegen de vele en velerlei verleidingen op den levensweg. Wel bezitten sinds eenige jaren Batavia en andere garnizoens plaatsen in Nederlandsch-Indië militaire „te huizen," doch deze zijn uitsluitend bestemd voor militairen der Land- en Zeemacht (sluiten dus burgerzeevarenden buiten) en dragen bovendien geheel het karakter van koffiehuizen. „Zeemanshuizen," of hoe men anders de hierboven bedoelde in richtingen wil noemen, bestaan in Indië nog niet. Bewijst dit, dat ze overbodig zijn? Ieder, die eenigszins in de kustplaatsen bekend is, zal hierop onge twijfeld ontkennend antwoorden en meer dan één heeft zich wel eens afgevraagd waar die matrozen of mariniers den nacht moeten door brengen als straks de cantine achter hen gesloten wordt. Het worde niet vergeten dat zich onder onze zeelieden niet weinigen bevinden, die gehuwd zijnde en een eigen huisgezin in patria bezit tende, walgen van hetgeen hun aangeboden worde ia vele kroegen enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 469