DE MUILDIEREN BIJ DE BERGrBATTERIJEN. In alle legers waar de omstandigheden medebrengen dat men verplicht kan zijn artillerie te vervoeren in bergterrein of buiten de gebaande wegen, gebruikt men daartoe muildieren. Uit den aard der zaak wordt hierbij in de eerste plaats gedacht aan koloniale legers. Engeland gebruikte bergartillerie in Abyssinie, in Afghanistan, in Soedan, in Burmah, in Zululand en doet het nog steeds in Indië. Frankrijk in het eigen land, in Algerië, in Tunis, in Anam en Tongkin. Dat andere mogendheden in Europa ook bergartillerie bezitten is voor dit onderwerp van minder belang; immers de rassen, de gebruikswijze en de gebruiksvoorwaarden verschillen te veel van die in onze koloniën. Belangwekkend zou het wezen zich te kunnen inlichten aangaande alles wat het muildier in het Engelsch-Indisch leger betreft; wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! Het is, dunkt mij, niet gewaagd te beweren dat geen natie zooveel practisch gebruik van bergartillerie in tropische klimaten heeft gemaakt als de Engelsche, wij zouden dus met vrucht bij haar ter schole kunnen gaan en dat ware wenschelijk, want al zijn de ge volgen van den huidigen toestand niet wereldschokkend, voor de artillerie in Indië zijn zij zeker van groot gewichtonze bergartillerie is nog ver van een bevredigenden toestand verwijderd, wordt door noodlottige factoren die dringend verbetering eischen steeds voor een groot deel, ja soms bijna in haar geheel, werkeloos gemaakt. Men is in Indië echter slecht geplaatst voor bronnenstudie; zelfs in de bibliotheek van de Veld- en Bergbatterijen op Java te Banjoe-Biroe zocht ik vergeefs naar het „Manual of mountain artillery" van het Engelsch-Indisch leger, waaruit, afgaande op hetgeen de kapitein van den staf Breijer in zijn verslag van den veldtocht tegen Burmah daaromtrent zegt, zeker voor ons doel al veel belangwekkends ware te putten. In die bibliotheek te Banjoe-Biroe vindt men echter wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 527