90 Het kapitaal van 10.000 lire wordt veel te klein gevonden. De com missie stelt nu voor opper-, hoofd- en subalterne officieren boven de 35 jaren geheel vrij te laten en voor de overigen te eischen dat zij kun nen aantoonen te bezitten, de kapiteins een rente van 1200 en de luite nants een rente van 1500 lire. Volgens de tegenwoordige wet worden geëischt 2000 lire van de lui tenants, 1000 van de kapiteins en 1200 van de hoofdofficieren en subal terne officieren ouder dan 40 jaar. Mil. Weekblad. Militaire rechtspraak. Art99 en 100 C. W. Naar aanleiding van hel opstel Militaire rechtspraakvoorkomende in het I. M. T. 1894 Deel 1 pag. 357, wordt de volgende sententie van het H. M. G. (13 October 1893) ter kennisneming gebracht van de lezers van dit tijdschrift. Het Hoog Militair Gerechtshof van Nederlandsch-Indië. Gezien het vonnis van eenen daartoe benoemden krijgsraad te Pon- tianak tegen den in hoofde dezer genoemden beklaagde, gewezen en uit gesproken op 4 Augustus 1893, waarbij hij is schuldig verklaard aan „insubordinatie door gebaren en woorden" en overzulks veroordeeld tot de straf van militaire detentie voor den tijd van één jaar, met verwijzing voorts in de kosten en misen der justitie, zoomede in die van den processe5 Gelezen den namens den appellant op 7 September 1893 gedienden eisch in appèl, waarbij wordt geconcludeerd tot vernietiging of correctie van het vonnis a quo cum expensis; Nog gelezen de door den geappelleerde E. O. op 12 September 1893 gediende schriftuur van antwoord in appèl, waarbij wordt geconcludeerd, dat het Hoog Militair Gerechtshof, met tenietdoening van het appèl en ontvangst van den eisch a minima en met verbetering van het vonnis, den appellant gedaagde a minima zal schuldig verklaren aan feitelijke insubordinatieonder verzachtende omstandigheden" en insubordinatie door woordenhem overzulks zal veroordeelen tot de straf van drie jaren militaire gevangenis en in de kosten der appellatoire instantie; Gezien de verdere stukken van den processe, zoo ter eerste instantie, als in appèl gediend; O. dat de beklaagde, thans appellant en gedaagde a minima, te bekwa-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 101