DE MUILDIEREN BIJ DE BERGBATTERIJEN. Vervolg van hl. 15 van het le deel van dezen jaargang). (Slot.) Zelfs de sectiecommandanten staan volgens mijn opvatting, in aan merking genomen de oppervlakkigheid die het kader meestal aankleeft en het belang der zaak, volstrekt niet te hoog voor deze manupulatie. Ik weet zeer goed, beter misschien dan wie ook, omdat ik zoovele drukkingen bij muildieren zelf heb behandeld, wat nog iets anders is dan onderzoeken, dat zelfs bij het strijken over de ribben bij muil dieren zij dikwijls daarop reageeren door hevig slaan, maar men kan, door zich naast en tegen den schouder te plaatsen, zich zeer goed voor beleediging vrijwaren. Ik begrijp dat menigeen het bovenstaande overdreven en pessi mistisch zal vinden, vooral die voorstelling alsof men het niet spoedig bemerkt. Het is echter maar al te waar! Een bewijs er voor is dit, dat toen ik informeerde naar eventueele resultaten door het scheren bij wijze van proef verkregen, men mij antwoordde dat er tot de gebleken voordeelen behoorde dat men de drukkingen spoediger op merkte. Wanneer nu verwijdering van het haar, (waardoor de oogen ook meê kunnen onderzoeken), noodig is om drukkingen te consta- teeren die men zelfs in den aanvang bij strijken met de hand over de ribben bemerkt door meerdere of mindere hobbeligheid, door aan- eengeplakte haren en door zeer groote gevoeligheid, dan blijkt hieruit genoegzaam dat het onderzoek op drukkingen nog heel wat accurater kon geschieden. Wanneer ik er op aandring dat men de gedrukte muildieren dadelijk op het ziekenrapport brenge, luidt in den regel het antwoord (of zoo men het niet zegt wordt het gedacht) dat dit zou leiden tot een enorm groot ziekenrapport en daarvoor deinst men terug. Ik heb reeds betoogd dat, volgens mijn meening, het verstan- Dl. H, 1894. 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 108