99 Ik heb geaarzeld in dit opstel ook de chirurgische verzorging der onderhavige drukkingen te bespreken. Hot valt niet te ontkennen dat het beter is, zuiver wetenschappe lijke zaken slechts in vaktijdschriften te behandelen. Aan den anderen kant pleit voor de bespreking der zaak in dit orgaan de eisch der volledigheid. En overigens wordt het wellicht ook door enkele collega's gelezen, die er ten bate van den dienst hun voordeel mede kunnen doen. De drukkingen te genezen heeft niets om het lijf en verschillende wegen voeren tot dit doel, gelijk ik zelf er trouwens achtereen volgens eenige heb bewandeld. Het geldt echter dien te vinden, waarop de muildieren het spoedigst hun dienst kunnen hervattenbij het steeds zeer hooge ziektecijfer eener bergbatterij (zoodra gedragen wordt), dat ongeveer alléén bestaat uit gedrukte dieren, is het zelfs van beteekenis wanneer men er maar in slaagt de dieren 3 a 4 dagen eerder hersteld af te leveren. En daartoe ben ik door tasten en zoeken geraakt. Ook hier zou ik weer zonder het Kon. besluit d.d. 13 Jan. 1854, aan de hand der statistiek, bewijzen kunnen leveren voor het geen ik zeg. Ik zal dus beknopt een en ander meêdeelen over de behandeling door mij gevolgd. Conditio sine qua non is afknippen der haren over de geheele zieke oppervlakte en hare naaste omgeving en wel zeer kort, zooals het slechts door zorgvuldig knippen met een chirurgische kromme schaar is te bewerkstelligen. Scheren met een scheermes is onuitvoerbaardat zou het zelfs zijn wanneer de dieren stil stonden, waarvan meestal geen sprake is, zij springen en draaien zoodanig heen en weer dat het zelfs voorzichtigheid eischt hen met de schaar niet te verwonden, althans in de onmiddellijke omgeving der zieke plekken. Maar ook daarom is scheren (hoe wen- schelijk overigens ook) niet uitvoerbaar, omdat het hobbelige van het oppervlak het totaal onmogelijk maakt, het tot een marteling zou stempelen bij de toch reeds congestieve en overgevoelige huid; einde lijk wordt het nog belet door de bewegingen der huid, het gevolg van de contracties der huidspier. Het kaalknippen moet, wijl de haren steeds zijn vastgekleefd met stof, zweet en afscheidingspro ducten der zieke huid, eerst geschieden nadat de huid lang is verweekt

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 112