100 door wasschen, waartoe ik steeds de gewone sublimaatoplossing 1:1000 en groene zeep bezig. Het is bij een weerspannig muildier, hetwelk vrij erg rechts en links gedrukt is, volstrekt geen zeldzaamheid dat deze bewerking (afwasschen en kaalknippen) 1 k 11 /2 uur vordert, van daar dat men, zijn zaken behoorlijk verrichtende, in denzelfden tijd de zieken van drie veldeskadrons (op Java) kan behandelen tegen die van één bergbatterij welke geregeld draagt. Wanneer nu de huid kaal en schoongewasschen is, bespoel ik de geheele vlakte nog eenige oogenblikken met sublimaatoplossing en droog die dan op alle zieke plaatsen af door betten met antiseptische of ontvette watten of sublimaathoutwolwatten, welk laatste artikel, als veel vocht opslorpende, zich hiertoe voortreffelijk leent. Presen teert zich nu de drukking gelijk meestal het geval is, althans in de warme garnizoenen, zooals ik die heb beschreven met grootere en kleinere woekerende plekken en pukkels, dan penseel ik deze allen met een oplossing van salpeterzuurzilver waarbij ik, zoo de woeke ringen van eenige beteekenis zijn, een solutie bezig van 1 op 5 (steeds in gedistilleerd water), bij die van geringeren graad, een van vijf percent. Hierna laat ik steeds het muildier opbinden en doe er 3 of 4 dagen lang niets aan. Verzuimt men het opbinden, dan leidt de neiging tot wentelen der dieren tot zulke schromelijke bezoedeling en ook beleediging, dat de genezing zeer aanzienlijk wordt vertraagd. Ik merk hierbij op dat het zaak is, zooveel doenlijk muildieren steeds met halsters op te binden en dan met twee longes, één rechts en één links. Dit stelt in staat het gaan liggen en het schuren te beletten met de minste belemmering voor het dier; verder vestig ik de aan dacht er op dat muildieren er over het geheel minder goed tegen kunnen opgebonden te blijven dan paarden; het is zaak ze na 5 dagen weer eens een dag en nacht los te bindendat levert meestal ook geen bezwaar op, want dan zijn de woekeringen al mooi opge droogd en geschrompeld. Na 3, 4 of 5 dagen, afhankelijk van het aanzien der zieke vlakten, wasch ik de zieke huid weer af met subli maat en zeep zoo het proces ernstig was en bij de geringere graden met creolin zeep en water. De verbinding van het zilvernitraat met de eiwitlichamen der wondvlakte is als regel dan nog niet afgestooten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 113