102 men zonder twijfel ook tot zijn doel door sterke oplossingen van kopersulphaat als caustrium, zwakkere van hetzelfde middel en sterke soluties van looizuur, aluin, loodacetaat, zinksulphaat als adstringentia. In geval van nood zou men ook zijn toevlucht kunnen nemen tot afkooksels van een der talrijke looizuurhoudende basten of vruchten- schillen van de Nederlandsch-Indische flora, alsketapangbast, de wor telschors van de djamboe bidji, de noten van den aren, pinangnoten, de vruchtschillen der mangies, gambier en zoovele andere. De behandeling van huidversterf, 't welk slechts zelden, bij zeer hevige en vooral bij lang verwaarloosde drukkingen voorkomt, laat zich hier minder gevoegelijk beschrijven. Het mes, prikkelende zalven en trouwens een behandeling varieerende naar gelang der aanwijzingen van het oogenblik, spelen hier een rol. Zoodra de lederhuid in hare volle dikte afsterft, duurt herstel tot bruikbaarheid altijd zeer lang, zes weken a drie maanden, afhankelijk van de uitgebreidheid, en bij een gangreen van slechts weinige vierkante centimeters wordt overi gens ten slotte het dier onbruikbaar om te dragen, wijl een sterk samengetrokken, verheven en zeer gevoelig litteeken achterblijft. De genezing der drukkingen, en wel de spoedigste, vordert onze dadelijke belangstelling, omdat wij op het oogenblik en in de naaste toekomst een bepakkingswijze moeten gebruiken, die bij geregeld dragen zeker 50°/o der muildieren steeds buiten gevecht stelt en wijl men het mogelijke moet doen om inmiddels en in afwachting van betere tijden, de bergbatterijen toch, zooveel het kan, marschvaar- dig te houden. Maar het spreekt als een boek, dat het voorkomen der drukkingen eigenlijk het ware is en dat bij een militair korps de toestand toch niet mag zijn en blijven gelijk in een dos a dos- verhuurderij van een Chinees of Arabier, waar door slecht harnache- ment steeds de helft der paarden gedrukt, geschaafd en gewond is. Zulk een toestand dient althans verbeterd te worden wanneer dat mogelijk is, wanneer men er toe kan geraken de muildieren hetzelfde als nu te doen dragen, en datzelfde even lang en op dezelfde terreinen, terwijl men slechts enkele percenten drukt. En ik ben steeds geneigd te gelooven, dat waar de toestand zoo buitengewoon ongunstig is als bij ons, dat daar wat beters moet te vinden zijn en dat natiën die

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 115