104 kaler maakt resp. kaler houdt. Gelijk ik vroeger reeds meedeelde, scheert mea dan ook om die reden de muildieren in Algiers. Of men het in Engelsch-Indië doet, weet ik niet. Goed scheren met een tondeuse is echter niet ieders werk, de kunst is kort en gelijk matig scheren en kan men dit, dan is inderdaad de rug vrijwel de gemakkelijkste plaats van het geheele lichaam. Er bestaan verschei den systemen van paardenscheerscharen. De oudste is die van Clark, daarna kwamen de systemen Tostillon, Greif, Casile. Met de laatste kan men in vier richtingen scheren, naar boven, naar onderen, naar rechts en naar links. Er bestaan voorts drie verschillende scharen voor bediening met één hand, waarvan er één geheel over eenkomt met die voor menschelijk gebruik. Eindelijk heeft men sinds eenige jaren scheermachines die telkens werden verbeterd, be diend worden door twee man (één draait en één scheert) en welke nu zeer bevredigend moeten zijn. Als voordeelen daarvan noemt men op: één man scheert een paard (een Europeesch paard in zijn geheel) in 30 a 40 minuten en in het algemeen scheert een man 15 paarden (Europeesche en geheel) per dag; men verkrijgt, wijl het machinaal gaat en de hefboomwerking der tondeuse ontbreekt, een veel gelijk matiger snede dan met deze mogelijk is; daardoor ook lijden de kammen zeer weinig en met één kam scheert men dan ook 100 paarden (geheel) en meer; het breken van tanden komt veelminder voor; er wordt weinig of geen bedrevenheid gevorderd om goed te scheren. De kammen zijn afzonderlijk verkrijgbaar en kosten f 6 per stuk de geheele machine 84, het slijpapparaat 12, een en ander bij Hauptner, Berlijn, Luizenstrasse. Wat men nu echter ook bezigt, hetzij tondeuse of scheermachine, steeds zal men, bij de tondeuses meer, bij de machines minder, om de huid werkelijk kaal te krijgen, de stoppels moeten afschroeien, hetgeen men dan ook in Europa na het scheren veelal doet en wat geschiedt of met een toestel waaruit een breede, korte spiritusvlam speelt óf met gas. Wordt door het scheren de reiniging der huid op den rug bij het poetsen reeds veel lichter, dan blijft toch nog de vraag over of in het algemeen en afgescheiden daarvan niet beter gepoetst kan worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 117