105 De paarden en muildieren bij de artillerie zijn alles behalve goed gepoetst, in den zin van behoorlijk gereinigd, daarvan gaat niets af. Al spreekt iedereen mij dat tegen, en daar zal denk ik niet veel aan ontbreken, dan houd ik het niettemin vol, omdat ik het poetsen elders, bij de bereden wapens in Nederland, en in Indië bij mijn eigen paarden, zooveel beter heb zien gebeuren. Maar daarom zal ik hiervan nog geen verwijt maken noch aan stukrijders, noch aan kader, noch aan officieren. Het is wel eens buitensporig, evenals overal, en dan is luiheid van den stukrijder of gemis aan toezicht de schuld, maar ik herhaal hier uitdrukkelijk wat ik vroeger reeds op merkte: de staltijd is veel te kort om daarin door een Javaanschen stukrijder (een kleinen meestal niet zeer gespierden man) twee paar den en vooral muildieren goed te laten poetsen. "Voor muildieren in het bijzonder, omdat ze de helft meer oppervlakte hebben dan een paard, omdat zij zooveel dichter behaard zijn, omdat zij afgescheiden daarvan, ook nog vuiler zijn dan een paard door hun neiging tot rollen, eindelijk omdat zij te hoog zijn voor de kleine stukrijders. Dit laatste zal door menigeen een vreemd argument worden gevonden en toch is het volkomen juist. Zoodra men langer dan enkele oogen- blikken inspanning met de handen moet verrichten met de armen omhoog, wordt dit uiterst vermoeiend. Probeert het maar eens, wan neer gij er aan twijfelt! Het behoeft niet juist met paardenpoetsen te zijn. Ongetwijfeld berust dit op den moeielijkeren aanvoer van slagaderlijk bloed in de spieren tegen de zwaartekracht in. De vraag is, kan hierin verbetering worden gebracht, hetzij door den staltijd te verlengen, wat echter de taak der stukrijders maar zeer betrekkelijk verlicht, hetzij door anderen (dus de Europeesche kanonniers) meê te laten poetsen. De beantwoording van die vraag valt echter buiten mijn terrein en bevoegdheid; aanleiding om het te over wegen bestaat er zeker, want daargelaten nog dat een vuile huid de drukkingen bevordert, pleiten er nog genoeg andere argumenten vóór behoorlijk reinigen. Een dier dat goed gepoetst wordt, geniet een veel betere gezondheid, daar de huid hare belangrijke functiën beter kan vervullen. Dit is een in de hygiëne algemeen bekend en door niemand betwist feit. Goede huidverzorging voorkomt verder huid ziekten in het algemeen en daarvan heeft men in Indië heel wat

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 118