107 ging van lager op de ribben geplaatste, den dieren in de beweging en in de ademhaling zou hinderenwelnu, beide betwijfel ik, ofschoon ik bij gemis aan ervaring ten deze niet positief durf spreken. Dat langere stegen niet zullen hinderen bij dieren die zich slechts in stap bewegen, is waarschijnlijk door den anatomischen bouw der plaats waar zij dragen, n.m. de bovenste steeds op spierkussens, de onderste op de middenste deelen der ribben en voorts door het feit dat men paarden met de enorme voltigeerzadels der circussen op, zich vlot in galop ziet bewegen. Dat de nieuw aan te brengen, lager liggende stegen, eensdeels niet zullen belemmeren, anderdeels de beweeglijkheid van den last aan zienlijk zullen beperken, leid ik daaruit af dat de ware manier om ezels en muildieren groote lasten te doen vervoeren, en die voor industrieele doeleinden dan ook steeds wordt toegepast, niet is den last te plaatsen op den rug, maar groote draagkorven rechts en links op de ribben te hangen en deze nu, gevuld met zware voorwerpen, hebben veel meer kans de beweging van het dier en die van de borstwanden (ademhaling) te belemmeren dan de stegen welke ik zou willen aanbrengen. Blijkbaar echter doen ze dat niet (1), immers de ervaring heeft die manier voor mercantieele doeleinden als de ware geijkt. En waar muildieren voor den handel als draagdieren worden gebezigd, b.v. in Spanje, in Zuid-Amerika, in Italië, daar zijn de overige gebruiksvoorwaarden in menig opzicht overeenkomstig met die in het militaire. Ook daar een zware en soms zeer zware last, schoon van geheel anderen aard, beweging in stap, vervoer langs steile en moeielijke bergpaden. Yoorts ben ik van meening dat waarschijnlijk stalen stegen beter zouden blijken dan houten. Ze dienden dan niet massief te zijn, maar van groote open ruim ten voorzien even als er reeds gebezigd worden voor rijzadels van paarden. Stalen stegen met groote open vakken er in, zouden zeer bevorderlijk zijn voor de luchtigheid en koelte op rug en ribben. Men heeft sub rosa ook al eens beproefd de beweeglijkheid van den last te beperken door den muildieren een opzetteugel te geven. Er werd mede beoogd, en dit werd er ook mede bereikt, bij het (1) Het hangen van den last op de ribben wordt reeds min of meer toegepast bij de munitiekistjes.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 120