DE MUILDIEREN BIJ DE BERGBATTERIJEN. Vervolg van bl. 521 van het deel van dezen jaargang). Voeding. De muildieren krijgen 32 KG. gras en 2.05 KG. gabah. Die 50 gram boven de 2 KG. hebben al wat dikwijls den lachlust op gewekt en mij dunkt, niet zonder reden. Gij moet voor de aardigheid eens 50 gram afwegen! Die houdt ge ongeveer in één hand ook al draagt ge geen handschoenen N°. 12. Vermoedelijk is deze nauw keurige rationsbepaling het gevolg van berekeningen gebaseerd op voedertabellenechter had men zich daardoor niet moeten laten ver leiden om de accuratesse op papier te ver te drjjven. Vooreerst zijn de qualitatieve en quantitatieve scheikundige analyses van organische stoffen uit het plantenrijk slechts te beschouwen als gemiddelden, nl. uitgaande van de veronderstelling dat van vele verschillende monsters eener zelfde stof de samenstelling is bepaald, dat van deze uitkomsten het gemiddelde is genomen. Dit is de juiste methode of beter gezegd de bij benadering juiste, want zij is voor bijzondere gevallen toch maar ongeveer juist. De samenstelling van plantaardige en dierlijke producten is aan zeer ruime schommelingen onderhevig. Daarom behoeft men niet angstvallig op 2 KG. er nog 50 gram aan toe te voegen in de veronderstelling dat dan de dieren volkomen overeenkomstig de behoefte worden gevoerd; dat treft men nooit zoo juist, zelfs al waren alle dieren identisch waaraan ook nog al wat ontbreekt. (1) Meent men overigens soms dat ergens nauwkeurig 2.05 KG. wordt afgewogen? Dl. II, 1894. 1 (1) En het specifiek gewicht yan de gabah zelve acht men dat dan steeds het zelfde

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 12