130 Toen het grootste deel der Fransche troepen ontscheept en naar Porto-Novo overgebracht was, trok kolonel Dodds met 1200 man en 2000 dragers naar het landschap Décamé, ten Noorden van Porto- Novo, teneinde den linker Ueme-oever van vijanden te zuiveren en tevens met de daar wonende bevriende volkstammen in verbinding te komen. Een en ander gelukte. Den 16» Augustus was de co lonne van Porto-Novo opgebroken en bereikte na verschillende gevech ten met den vijand, den 27en d.a.v. Kesonnu. Eigenlijke expeditie tegen Dahomey. Behanzin trok zich met zijne troepen terug en verzamelde deze te Allada, waarschijnlijk in de meening, dat de Franschen over deze plaats naar Abome zouden oprukken. Het laatste échelon van het expeditiekorps werd den 29» Au gustus ontscheept en terstond naar Kesonnu gezonden. Daar de waterstand op de TJeme gunstig was, kon nu alles op marsch gaan. Men volgde den linker Ueme-oever. Aan de voorhoede was de genie toegevoegd, die de opdracht kreeg, de bestaande negerpaden te verbroe den en voor zoover er rivieren moesten worden overgetrokken door het herstellen der bruggen, de voorwaartsche beweging der colonne te verzekeren. De afstand van de voorhoede tot het gros bedroeg 10 a 15 K.M.daarna volgden de lazareths, cantines en dragers, onder dekking van een detachement Spahis. Op gelijke hoogte met de colonne bewogen zich de kanonneerbooten met pirogen op sleeptouw, welke laatste de proviand en reserve munitie medevoerden. Den 7en September bereikte men Fan vie (20 K.M.), den 14» Dogba (17 K.M.) en den 18» Oboa (17 K.M.) Toen Behanzin bericht kreeg van het voorwaartsrukken der Fran schen, zond hij zijn broeder Geo-Beo met 4000 man der beste troepen af om den Franschen den weg naar Abome te versperren; zelf zou hij volgen. Geo-Beo trok bij Tahoué de Ueme over en viel den 19™ September 's morgens om 5 uur, het op een zandheuvel gele gerde gros der Fransche colonne aan. De Dahomeyers streden met doodsverachting, het was een gevecht van man tegen man en alleen aan het flink optreden van kolonel Dodds en de Europeesche troe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 143