131 pen was het te danken, dat de herhaalde aanvallen na een strijd van 4 uur werden afgeslagen. De Franschen hadden 5 gesneuvelden en 14 gewonden; de Dahomeyers 1000 dooden; bij deze laatsten vond men vele juisrheidswapenen van Europeeschen oorsprong. Uit een den 28en September door 2 kanonneerbooten verrichte verkenning bleek, dat bij Tahoué aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten met artillerie de beide Ueme-oevers bezet hielden. Ingevolge een en ander besloot ko lonel Dodds, de rivier beneden Tahoué te overschrijden. Den 2en October geschiedde dit zonder dat de vijand eenige moeielijkheden in den weg legde; den 30n d.a.v. drong kolonel Dodds in Westelijke richting door een boschterrein en den 4en d.a.v. in het open veld komende, werd hij dadelijk aangevallen door den vijand, die ten getale van 10000 man en 8 Kruppkanonnen door den Koning zelf werd aangevoerd. De strijd duurde een uur en eindigde met de volkomen nederlaag van Behanzin 's leger. De vijand had 220 doodende Franschen 9 gesneuvelden en 32 gewonden. In dit gevecht streden voor het eerst de amazonen tegen de Franschen. Zij overtroffen de mannelijke strijders in vlugheid, energie en doodsverachting bij den aanval; in de onmiddellijke nabjjheid der gevechtslinie telde men de lijken van 28 amazonen. Op dit gevecht volgden tal van schermutselingen met Behauzin's hoofdmacht, die eindigden met de inbezitname van Abome. Den 6en October stiet een uit het kamp uitgezonden verkennings patrouille der Franschen op overmachtige vijandelijke strijdkrachten, die echter werden teruggeslagen, toen uit het kamp versterkingen aanrukten. De Franschen verloren hierbij 7 man en lelden 22 ge wonden. In den namiddag van denzelfden dag ontmoette de colonne op haren marsch naar Pogessa 5000 Dahomeyers, sloeg dezen terug en veroverde een versterking. Verlies aan Fransche zijde: 7 dooden, 22 gewonden. De hevige tegenstand, dien kolonel Dodds ondervond, bracht hem er toe, alle aan de kust beschikbare troepen bij zich aan te trekken. Na een rust van 4 dagen, trok men van Pogessa in Westelijke rich ting verder. De bij Sabovi opgeworpen verschansingen waren door den vijand verlaten. Den 12en October meldden Spahis der voorhoede, dat het vijandelijk leger in verschansingen achter de Akpamoerassen stelling had genomen. Na den geheelen dag hardnekkig gestreden

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 144