den muildieren stroo voerde wijl dit artikel, zoo het al niet ter plaatse wordt gevonden daar waar gras of hooi ontbreekt, allicht kan ver strekt worden omdat het zich veel beter ook dan hooi laat vervoeren en bewaren. Maar de hoofdzaak is dat men in landen waar men graan verbouwt, d.w.z. vrij wel overal, stroo plaatseljjk kan krijgen, en hooi of gras of ander groen voer maar zeer zelden in genoegzame hoeveelheid. Waarlijk dat zijn geen geringe voordeelen voor een bereden korps dat woeste en vijandelijke streken doortrekt. Op sommige plaatsen in Indië kan men echter geen stroo krijgen, hoewel er graan wordt verbouwd, door de zorgeloosheid van den Inlander, of soms alléén tot buitensporige prijzen en wijl het contract voor levering van fourages den aannemer volstrekt niet de verplichting oplegt om het te leveren, moet men er dan van afzien het te voêren, waaraan mijns inziens weinig verbeurd zou zijn, indien men het als haksel toediende vermengd met gabah, en waaraan niets verbeurd is wanneer men het onoordeelkundig doet door het afzonderlijk ie ver strekken. Aan het zeer sterk digestie-apparaat der muildieren, een erfdeel van den ezel, meen ik ook te moeten wijten het blijkbaar groote weêrstandsvermogen dezer dieren tegen ziekten van maag en darmen. Een feit is het dat ze bij muildieren, levende onder dezelfde voor waarden als paarden, oneindig minder voorkomen dan bij deze. Dit voordeel, hetgeen men geneigd is te aanvaarden alsof het zoo behoort, moet men echter vooral in een land als Atjeh, waar eensdeels het gras zoo slecht is en zoo dikwijls oorzaak van maag- en darmziekten, anderdeels de muildieren zoo zwaar moeten arbeiden, werkelijk zeer op prijs stellen en er een behoorlijke waarde aan toekennen bij de overweging van het nut der muildieren vergeleken bij dat der paarden. Bij het R. H. 4e eskadron sterk 63 paarden kwamen in 1891, 92 en 93 te zamen 31 gevallen van digestieziekten voorbij de bergbatterij met 23 paarden en 24 muildieren in het zelfde tijdsverloop 7 gevalien waarvan 6 bij paarden, terwijl het ééuige geval van digesiieziekte in verloop van 3 jsar bij een muildier een indigestie was die 2 dagen duurde en herstelde. Onder de 31 gevallen bij de cavalerie zijn er aan den anderen kant eenige dia doodelijk eindigden en vrij wel alle waren chronisch. Deze cijfers spreken en met name is het

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 15