152 geven of doorgaan voor waaghalzig; beide laten zich zeer goed tegen den vijand benutten. Middelen om zich de gehoorzaamheid en de aanhankelijkheid zijner manschappen te verzekeren. Daartoe behoort eene vriendelijke behandeling en onvermoeide zorg voor alle behoeftenvooral echter een goed voorbeeld. Aan de naaste vijanden van Athene doet een slimme overste veel afbreuk, n. 1. hij die goed bekend is met den kleinen oorlog; vooral indien de stad zich op de vloot en achter de muren terugtrekt en het land prijsgeeft. Afzonderlijke aanwijzingen hoe de kleine oorlog met de noodige voorzichtigheid zonder groot gevaar maar tot groote schade van den vijand moet gevoerd wordenvooropgesteld dat de troep goed geoefend is. Zulk een oefening is wel moeielijk, doch in ieder geval loonender dan de nog moeielijker voorbereidingen voor de feestelijke wedstrijden en in elk geval niet te verwaarloozen, wil men niet in zijn eigen, c. q. door den vijand bezet land, verhongeren. Yerdere voorzichtigheidsmaatregelen met betrekking tot de terug- tochtslijn, tot den aanval met den geheelen troep dan wel met een gedeelte er van, tot de hinderlagen en tot de onverwachte aanvallen. Weinig doch uitgelezen manschappen richten soms meer uit dan vele. Heeft men met een vijand van gelijke sterkte te doen, zoo is het goed met secties vooruit te rukken en plotseling voor den vijand de gevechtslinie te herstellen en, in geval de vijand op zijne vleugels hamippen heeft, zijn eigene eerst in het gezicht des vijands te voorschijn doen komen. Het is de taak des ruiteroversten de juiste manschappen daartoe te bezigen en namelijk zelf met een goed voor beeld voor te gaan. Hoeden raad hoe men zich bij schermutselingen moet gedragen. Aanwijzingen te geven voor alle gevallen is onmo gelijk hoofdzaak blijft, al naar gelang der omstandigheden, niet slechts dadelijk weten hoe te handelen, doch ook onmiddellijk weten uit te voeren. Voorstellen om de Atheensche ruiterij, zonder de burgerij te bezwaren, in haar geheel te behouden, door aanvulling door middel van vreemde soldeniersdoor belasting opvoor den dienst onbruik bare, rijken en vermogende weezen en door het inlijven van daartoe genegen familieleden. Raad om de hevigste vijanden der tegen partij als Hamippen aan te werven en eindelijk plechtige vereering van het zoo dikwijls terugkeerende: Alles met God."

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 167